Kardamone
Professeurs S’inscrire

ajaa

A1 Taivuta toista verbiä →

Indikatiivi Indicatif

PreesensPrésentA1

  • minä ajan
  • sinä ajat
  • hän ajaa
  • me ajamme
  • te ajatte
  • he ajavat
Harjoittele tätä aikamuotoa

Preesens, kielteinenPrésent · Forme négativeA1

  • minä en aja
  • sinä et aja
  • hän ei aja
  • me emme aja
  • te ette aja
  • he eivät aja
Harjoittele tätä aikamuotoa

ImperfektiPrétéritA1

  • minä ajoin
  • sinä ajoit
  • hän ajoi
  • me ajoimme
  • te ajoitte
  • he ajoivat
Harjoittele tätä aikamuotoa

Imperfekti, kielteinenPrétérit · Forme négativeA1

  • minä en ajanut
  • sinä et ajanut
  • hän ei ajanut
  • me emme ajaneet
  • te ette ajaneet
  • he eivät ajaneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

PerfektiPassé composéA2

  • minä olen ajanut
  • sinä olet ajanut
  • hän on ajanut
  • me olemme ajaneet
  • te olette ajaneet
  • he ovat ajaneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Perfekti, kielteinenPassé composé · Forme négativeA2

  • minä en ole ajanut
  • sinä et ole ajanut
  • hän ei ole ajanut
  • me emme ole ajaneet
  • te ette ole ajaneet
  • he eivät ole ajaneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

PluskvamperfektiPlus-que-parfaitA2

  • minä olin ajanut
  • sinä olit ajanut
  • hän oli ajanut
  • me olimme ajaneet
  • te olitte ajaneet
  • he olivat ajaneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Pluskvamperfekti, kielteinenPlus-que-parfait · Forme négativeA2

  • minä en ollut ajanut
  • sinä et ollut ajanut
  • hän ei ollut ajanut
  • me emme olleet ajaneet
  • te ette olleet ajaneet
  • he eivät olleet ajaneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Kielioppioppaassa: Preesens · Preesens, kielteinen

Konditionaali Conditionnel

PreesensConditionnel présentA2

  • minä ajaisin
  • sinä ajaisit
  • hän ajaisi
  • me ajaisimme
  • te ajaisitte
  • he ajaisivat
Harjoittele tätä aikamuotoa

Preesens, kielteinenConditionnel présent · Forme négativeA2

  • minä en ajaisi
  • sinä et ajaisi
  • hän ei ajaisi
  • me emme ajaisi
  • te ette ajaisi
  • he eivät ajaisi
Harjoittele tätä aikamuotoa

PerfektiConditionnel passéA2

  • minä olisin ajanut
  • sinä olisit ajanut
  • hän olisi ajanut
  • me olisimme ajaneet
  • te olisitte ajaneet
  • he olisivat ajaneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Perfekti, kielteinenConditionnel passé · Forme négativeA2

  • minä en olisi ajanut
  • sinä et olisi ajanut
  • hän ei olisi ajanut
  • me emme olisi ajaneet
  • te ette olisi ajaneet
  • he eivät olisi ajaneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Imperatiivi Impératif

ImperatiiviImpératifA1

  • (sinä) aja
  • (te) ajakaa
Harjoittele tätä aikamuotoa

Imperatiivi, kielteinenImpératif négatifA1

  • (sinä) älä aja
  • (te) älkää ajako
Harjoittele tätä aikamuotoa

Kielioppioppaassa: Imperatiivi · Imperatiivi, kielteinen

Passiivi Passif

PreesensPrésentA2

  • ajetaan

Preesens, kielteinenPrésent · Forme négativeA2

  • ei ajeta

ImperfektiPrétéritA2

  • ajettiin

Imperfekti, kielteinenPrétérit · Forme négativeA2

  • ei ajettu

PerfektiPassé composéB1

  • on ajettu

Perfekti, kielteinenPassé composé · Forme négativeB1

  • ei ole ajettu

PluskvamperfektiPlus-que-parfaitB1

  • oli ajettu

Pluskvamperfekti, kielteinenPlus-que-parfait · Forme négativeB1

  • ei ollut ajettu

KonditionaaliConditionnel présentA2

  • ajettaisiin

Nominaalimuodot Formes impersonnelles

1. infinitiiviInfinitifA1

  • ajaa

2. infinitiivin inessiiviGérondifB1

  • ajaessa

2. infinitiivin instruktiiviGérondif de manièreB1

  • ajaen

3. infinitiivin illatiiviInfinitif de butA2

  • ajamaan

3. infinitiivin inessiiviInfinitif progressifA2

  • ajamassa

3. infinitiivin elatiiviInfinitif de provenanceA2

  • ajamasta

3. infinitiivin adessiiviInfinitif de moyenA2

  • ajamalla

3. infinitiivin abessiiviInfinitif privatifA2

  • ajamatta

TeonnimiNom verbalA2

  • ajaminen

Aktiivin 1. partisiippiParticipe présentB1

  • ajava

Aktiivin 2. partisiippiParticipe passéA2

  • ajanut

Passiivin 1. partisiippiParticipe passif présentB1

  • ajettava

Passiivin 2. partisiippiParticipe passifB1

  • ajettu

AgenttipartisiippiParticipe d’agentB1

  • ajama

Kielioppioppaassa: 1. infinitiivi