Kardamone
Professeurs S’inscrire

ehtiä

A1 Taivuta toista verbiä →

Indikatiivi Indicatif

PreesensPrésentA1

  • minä ehdin
  • sinä ehdit
  • hän ehtii
  • me ehdimme
  • te ehditte
  • he ehtivät
Harjoittele tätä aikamuotoa

Preesens, kielteinenPrésent · Forme négativeA1

  • minä en ehdi
  • sinä et ehdi
  • hän ei ehdi
  • me emme ehdi
  • te ette ehdi
  • he eivät ehdi
Harjoittele tätä aikamuotoa

ImperfektiPrétéritA1

  • minä ehdin
  • sinä ehdit
  • hän ehti
  • me ehdimme
  • te ehditte
  • he ehtivät
Harjoittele tätä aikamuotoa

Imperfekti, kielteinenPrétérit · Forme négativeA1

  • minä en ehtinyt
  • sinä et ehtinyt
  • hän ei ehtinyt
  • me emme ehtineet
  • te ette ehtineet
  • he eivät ehtineet
Harjoittele tätä aikamuotoa

PerfektiPassé composéA2

  • minä olen ehtinyt
  • sinä olet ehtinyt
  • hän on ehtinyt
  • me olemme ehtineet
  • te olette ehtineet
  • he ovat ehtineet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Perfekti, kielteinenPassé composé · Forme négativeA2

  • minä en ole ehtinyt
  • sinä et ole ehtinyt
  • hän ei ole ehtinyt
  • me emme ole ehtineet
  • te ette ole ehtineet
  • he eivät ole ehtineet
Harjoittele tätä aikamuotoa

PluskvamperfektiPlus-que-parfaitA2

  • minä olin ehtinyt
  • sinä olit ehtinyt
  • hän oli ehtinyt
  • me olimme ehtineet
  • te olitte ehtineet
  • he olivat ehtineet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Pluskvamperfekti, kielteinenPlus-que-parfait · Forme négativeA2

  • minä en ollut ehtinyt
  • sinä et ollut ehtinyt
  • hän ei ollut ehtinyt
  • me emme olleet ehtineet
  • te ette olleet ehtineet
  • he eivät olleet ehtineet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Kielioppioppaassa: Preesens · Preesens, kielteinen

Konditionaali Conditionnel

PreesensConditionnel présentA2

  • minä ehtisin
  • sinä ehtisit
  • hän ehtisi
  • me ehtisimme
  • te ehtisitte
  • he ehtisivät
Harjoittele tätä aikamuotoa

Preesens, kielteinenConditionnel présent · Forme négativeA2

  • minä en ehtisi
  • sinä et ehtisi
  • hän ei ehtisi
  • me emme ehtisi
  • te ette ehtisi
  • he eivät ehtisi
Harjoittele tätä aikamuotoa

PerfektiConditionnel passéA2

  • minä olisin ehtinyt
  • sinä olisit ehtinyt
  • hän olisi ehtinyt
  • me olisimme ehtineet
  • te olisitte ehtineet
  • he olisivat ehtineet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Perfekti, kielteinenConditionnel passé · Forme négativeA2

  • minä en olisi ehtinyt
  • sinä et olisi ehtinyt
  • hän ei olisi ehtinyt
  • me emme olisi ehtineet
  • te ette olisi ehtineet
  • he eivät olisi ehtineet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Imperatiivi Impératif

ImperatiiviImpératifA1

  • (sinä) ehdi
  • (te) ehtikää
Harjoittele tätä aikamuotoa

Imperatiivi, kielteinenImpératif négatifA1

  • (sinä) älä ehdi
  • (te) älkää ehtikö
Harjoittele tätä aikamuotoa

Kielioppioppaassa: Imperatiivi · Imperatiivi, kielteinen

Passiivi Passif

PreesensPrésentA2

  • ehditään

Preesens, kielteinenPrésent · Forme négativeA2

  • ei ehditä

ImperfektiPrétéritA2

  • ehdittiin

Imperfekti, kielteinenPrétérit · Forme négativeA2

  • ei ehditty

PerfektiPassé composéB1

  • on ehditty

Perfekti, kielteinenPassé composé · Forme négativeB1

  • ei ole ehditty

PluskvamperfektiPlus-que-parfaitB1

  • oli ehditty

Pluskvamperfekti, kielteinenPlus-que-parfait · Forme négativeB1

  • ei ollut ehditty

KonditionaaliConditionnel présentA2

  • ehdittäisiin

Nominaalimuodot Formes impersonnelles

1. infinitiiviInfinitifA1

  • ehtiä

2. infinitiivin inessiiviGérondifB1

  • ehtiessä

2. infinitiivin instruktiiviGérondif de manièreB1

  • ehtien

3. infinitiivin illatiiviInfinitif de butA2

  • ehtimään

3. infinitiivin inessiiviInfinitif progressifA2

  • ehtimässä

3. infinitiivin elatiiviInfinitif de provenanceA2

  • ehtimästä

3. infinitiivin adessiiviInfinitif de moyenA2

  • ehtimällä

3. infinitiivin abessiiviInfinitif privatifA2

  • ehtimättä

TeonnimiNom verbalA2

  • ehtiminen

Aktiivin 1. partisiippiParticipe présentB1

  • ehtivä

Aktiivin 2. partisiippiParticipe passéA2

  • ehtinyt

Passiivin 1. partisiippiParticipe passif présentB1

  • ehdittävä

Passiivin 2. partisiippiParticipe passifB1

  • ehditty

AgenttipartisiippiParticipe d’agentB1

  • ehtimä

Kielioppioppaassa: 1. infinitiivi

astevaihtelu