ehtiä
A1 Taivuta toista verbiä →Indikatiivi Indicatif
PreesensPrésentA1
- minä ehdin
- sinä ehdit
- hän ehtii
- me ehdimme
- te ehditte
- he ehtivät
Preesens, kielteinenPrésent · Forme négativeA1
- minä en ehdi
- sinä et ehdi
- hän ei ehdi
- me emme ehdi
- te ette ehdi
- he eivät ehdi
ImperfektiPrétéritA1
- minä ehdin
- sinä ehdit
- hän ehti
- me ehdimme
- te ehditte
- he ehtivät
Imperfekti, kielteinenPrétérit · Forme négativeA1
- minä en ehtinyt
- sinä et ehtinyt
- hän ei ehtinyt
- me emme ehtineet
- te ette ehtineet
- he eivät ehtineet
PerfektiPassé composéA2
- minä olen ehtinyt
- sinä olet ehtinyt
- hän on ehtinyt
- me olemme ehtineet
- te olette ehtineet
- he ovat ehtineet
Perfekti, kielteinenPassé composé · Forme négativeA2
- minä en ole ehtinyt
- sinä et ole ehtinyt
- hän ei ole ehtinyt
- me emme ole ehtineet
- te ette ole ehtineet
- he eivät ole ehtineet
PluskvamperfektiPlus-que-parfaitA2
- minä olin ehtinyt
- sinä olit ehtinyt
- hän oli ehtinyt
- me olimme ehtineet
- te olitte ehtineet
- he olivat ehtineet
Pluskvamperfekti, kielteinenPlus-que-parfait · Forme négativeA2
- minä en ollut ehtinyt
- sinä et ollut ehtinyt
- hän ei ollut ehtinyt
- me emme olleet ehtineet
- te ette olleet ehtineet
- he eivät olleet ehtineet
Kielioppioppaassa: Preesens · Preesens, kielteinen
Konditionaali Conditionnel
PreesensConditionnel présentA2
- minä ehtisin
- sinä ehtisit
- hän ehtisi
- me ehtisimme
- te ehtisitte
- he ehtisivät
Preesens, kielteinenConditionnel présent · Forme négativeA2
- minä en ehtisi
- sinä et ehtisi
- hän ei ehtisi
- me emme ehtisi
- te ette ehtisi
- he eivät ehtisi
PerfektiConditionnel passéA2
- minä olisin ehtinyt
- sinä olisit ehtinyt
- hän olisi ehtinyt
- me olisimme ehtineet
- te olisitte ehtineet
- he olisivat ehtineet
Perfekti, kielteinenConditionnel passé · Forme négativeA2
- minä en olisi ehtinyt
- sinä et olisi ehtinyt
- hän ei olisi ehtinyt
- me emme olisi ehtineet
- te ette olisi ehtineet
- he eivät olisi ehtineet
Imperatiivi Impératif
Imperatiivi, kielteinenImpératif négatifA1
- (sinä) älä ehdi
- (te) älkää ehtikö
Kielioppioppaassa: Imperatiivi · Imperatiivi, kielteinen
Passiivi Passif
PreesensPrésentA2
- ehditään
Preesens, kielteinenPrésent · Forme négativeA2
- ei ehditä
ImperfektiPrétéritA2
- ehdittiin
Imperfekti, kielteinenPrétérit · Forme négativeA2
- ei ehditty
PerfektiPassé composéB1
- on ehditty
Perfekti, kielteinenPassé composé · Forme négativeB1
- ei ole ehditty
PluskvamperfektiPlus-que-parfaitB1
- oli ehditty
Pluskvamperfekti, kielteinenPlus-que-parfait · Forme négativeB1
- ei ollut ehditty
KonditionaaliConditionnel présentA2
- ehdittäisiin
Nominaalimuodot Formes impersonnelles
1. infinitiiviInfinitifA1
- ehtiä
2. infinitiivin inessiiviGérondifB1
- ehtiessä
2. infinitiivin instruktiiviGérondif de manièreB1
- ehtien
3. infinitiivin illatiiviInfinitif de butA2
- ehtimään
3. infinitiivin inessiiviInfinitif progressifA2
- ehtimässä
3. infinitiivin elatiiviInfinitif de provenanceA2
- ehtimästä
3. infinitiivin adessiiviInfinitif de moyenA2
- ehtimällä
3. infinitiivin abessiiviInfinitif privatifA2
- ehtimättä
TeonnimiNom verbalA2
- ehtiminen
Aktiivin 1. partisiippiParticipe présentB1
- ehtivä
Aktiivin 2. partisiippiParticipe passéA2
- ehtinyt
Passiivin 1. partisiippiParticipe passif présentB1
- ehdittävä
Passiivin 2. partisiippiParticipe passifB1
- ehditty
AgenttipartisiippiParticipe d’agentB1
- ehtimä
Kielioppioppaassa: 1. infinitiivi
astevaihtelu