haluta
A1 Taivuta toista verbiä →Indikatiivi Indicatif
PreesensPrésentA1
- minä haluan
- sinä haluat
- hän haluaa
- me haluamme
- te haluatte
- he haluavat
Preesens, kielteinenPrésent · Forme négativeA1
- minä en halua
- sinä et halua
- hän ei halua
- me emme halua
- te ette halua
- he eivät halua
ImperfektiPrétéritA1
- minä halusin
- sinä halusit
- hän halusi
- me halusimme
- te halusitte
- he halusivat
Imperfekti, kielteinenPrétérit · Forme négativeA1
- minä en halunnut
- sinä et halunnut
- hän ei halunnut
- me emme halunneet
- te ette halunneet
- he eivät halunneet
PerfektiPassé composéA2
- minä olen halunnut
- sinä olet halunnut
- hän on halunnut
- me olemme halunneet
- te olette halunneet
- he ovat halunneet
Perfekti, kielteinenPassé composé · Forme négativeA2
- minä en ole halunnut
- sinä et ole halunnut
- hän ei ole halunnut
- me emme ole halunneet
- te ette ole halunneet
- he eivät ole halunneet
PluskvamperfektiPlus-que-parfaitA2
- minä olin halunnut
- sinä olit halunnut
- hän oli halunnut
- me olimme halunneet
- te olitte halunneet
- he olivat halunneet
Pluskvamperfekti, kielteinenPlus-que-parfait · Forme négativeA2
- minä en ollut halunnut
- sinä et ollut halunnut
- hän ei ollut halunnut
- me emme olleet halunneet
- te ette olleet halunneet
- he eivät olleet halunneet
Kielioppioppaassa: Preesens · Preesens, kielteinen
Konditionaali Conditionnel
PreesensConditionnel présentA2
- minä haluaisin
- sinä haluaisit
- hän haluaisi
- me haluaisimme
- te haluaisitte
- he haluaisivat
Preesens, kielteinenConditionnel présent · Forme négativeA2
- minä en haluaisi
- sinä et haluaisi
- hän ei haluaisi
- me emme haluaisi
- te ette haluaisi
- he eivät haluaisi
PerfektiConditionnel passéA2
- minä olisin halunnut
- sinä olisit halunnut
- hän olisi halunnut
- me olisimme halunneet
- te olisitte halunneet
- he olisivat halunneet
Perfekti, kielteinenConditionnel passé · Forme négativeA2
- minä en olisi halunnut
- sinä et olisi halunnut
- hän ei olisi halunnut
- me emme olisi halunneet
- te ette olisi halunneet
- he eivät olisi halunneet
Imperatiivi Impératif
Imperatiivi, kielteinenImpératif négatifA1
- (sinä) älä halua
- (te) älkää halutko
Kielioppioppaassa: Imperatiivi · Imperatiivi, kielteinen
Passiivi Passif
PreesensPrésentA2
- halutaan
Preesens, kielteinenPrésent · Forme négativeA2
- ei haluta
ImperfektiPrétéritA2
- haluttiin
Imperfekti, kielteinenPrétérit · Forme négativeA2
- ei haluttu
PerfektiPassé composéB1
- on haluttu
Perfekti, kielteinenPassé composé · Forme négativeB1
- ei ole haluttu
PluskvamperfektiPlus-que-parfaitB1
- oli haluttu
Pluskvamperfekti, kielteinenPlus-que-parfait · Forme négativeB1
- ei ollut haluttu
KonditionaaliConditionnel présentA2
- haluttaisiin
Nominaalimuodot Formes impersonnelles
1. infinitiiviInfinitifA1
- haluta
2. infinitiivin inessiiviGérondifB1
- halutessa
2. infinitiivin instruktiiviGérondif de manièreB1
- haluten
3. infinitiivin illatiiviInfinitif de butA2
- haluamaan
3. infinitiivin inessiiviInfinitif progressifA2
- haluamassa
3. infinitiivin elatiiviInfinitif de provenanceA2
- haluamasta
3. infinitiivin adessiiviInfinitif de moyenA2
- haluamalla
3. infinitiivin abessiiviInfinitif privatifA2
- haluamatta
TeonnimiNom verbalA2
- haluaminen
Aktiivin 1. partisiippiParticipe présentB1
- haluava
Aktiivin 2. partisiippiParticipe passéA2
- halunnut
Passiivin 1. partisiippiParticipe passif présentB1
- haluttava
Passiivin 2. partisiippiParticipe passifB1
- haluttu
AgenttipartisiippiParticipe d’agentB1
- haluama
Kielioppioppaassa: 1. infinitiivi