Kardamone
Professeurs S’inscrire

herätä

A1 Taivuta toista verbiä →

taipuu kuten pelata

Indikatiivi Indicatif

PreesensPrésentA1

  • minä herään
  • sinä heräät
  • hän herää
  • me heräämme
  • te heräätte
  • he heräävät
Harjoittele tätä aikamuotoa

Preesens, kielteinenPrésent · Forme négativeA1

  • minä en herää
  • sinä et herää
  • hän ei herää
  • me emme herää
  • te ette herää
  • he eivät herää
Harjoittele tätä aikamuotoa

ImperfektiPrétéritA1

  • minä heräsin
  • sinä heräsit
  • hän heräsi
  • me heräsimme
  • te heräsitte
  • he heräsivät
Harjoittele tätä aikamuotoa

Imperfekti, kielteinenPrétérit · Forme négativeA1

  • minä en herännyt
  • sinä et herännyt
  • hän ei herännyt
  • me emme heränneet
  • te ette heränneet
  • he eivät heränneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

PerfektiPassé composéA2

  • minä olen herännyt
  • sinä olet herännyt
  • hän on herännyt
  • me olemme heränneet
  • te olette heränneet
  • he ovat heränneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Perfekti, kielteinenPassé composé · Forme négativeA2

  • minä en ole herännyt
  • sinä et ole herännyt
  • hän ei ole herännyt
  • me emme ole heränneet
  • te ette ole heränneet
  • he eivät ole heränneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

PluskvamperfektiPlus-que-parfaitA2

  • minä olin herännyt
  • sinä olit herännyt
  • hän oli herännyt
  • me olimme heränneet
  • te olitte heränneet
  • he olivat heränneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Pluskvamperfekti, kielteinenPlus-que-parfait · Forme négativeA2

  • minä en ollut herännyt
  • sinä et ollut herännyt
  • hän ei ollut herännyt
  • me emme olleet heränneet
  • te ette olleet heränneet
  • he eivät olleet heränneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Kielioppioppaassa: Preesens · Preesens, kielteinen

Konditionaali Conditionnel

PreesensConditionnel présentA2

  • minä heräisin
  • sinä heräisit
  • hän heräisi
  • me heräisimme
  • te heräisitte
  • he heräisivät
Harjoittele tätä aikamuotoa

Preesens, kielteinenConditionnel présent · Forme négativeA2

  • minä en heräisi
  • sinä et heräisi
  • hän ei heräisi
  • me emme heräisi
  • te ette heräisi
  • he eivät heräisi
Harjoittele tätä aikamuotoa

PerfektiConditionnel passéA2

  • minä olisin herännyt
  • sinä olisit herännyt
  • hän olisi herännyt
  • me olisimme heränneet
  • te olisitte heränneet
  • he olisivat heränneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Perfekti, kielteinenConditionnel passé · Forme négativeA2

  • minä en olisi herännyt
  • sinä et olisi herännyt
  • hän ei olisi herännyt
  • me emme olisi heränneet
  • te ette olisi heränneet
  • he eivät olisi heränneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Imperatiivi Impératif

ImperatiiviImpératifA1

  • (sinä) herää
  • (te) herätkää
Harjoittele tätä aikamuotoa

Imperatiivi, kielteinenImpératif négatifA1

  • (sinä) älä herää
  • (te) älkää herätkö
Harjoittele tätä aikamuotoa

Kielioppioppaassa: Imperatiivi · Imperatiivi, kielteinen

Passiivi Passif

PreesensPrésentA2

  • herätään

Preesens, kielteinenPrésent · Forme négativeA2

  • ei herätä

ImperfektiPrétéritA2

  • herättiin

Imperfekti, kielteinenPrétérit · Forme négativeA2

  • ei herätty

PerfektiPassé composéB1

  • on herätty

Perfekti, kielteinenPassé composé · Forme négativeB1

  • ei ole herätty

PluskvamperfektiPlus-que-parfaitB1

  • oli herätty

Pluskvamperfekti, kielteinenPlus-que-parfait · Forme négativeB1

  • ei ollut herätty

KonditionaaliConditionnel présentA2

  • herättäisiin

Nominaalimuodot Formes impersonnelles

1. infinitiiviInfinitifA1

  • herätä

2. infinitiivin inessiiviGérondifB1

  • herätessä

2. infinitiivin instruktiiviGérondif de manièreB1

  • heräten

3. infinitiivin illatiiviInfinitif de butA2

  • heräämään

3. infinitiivin inessiiviInfinitif progressifA2

  • heräämässä

3. infinitiivin elatiiviInfinitif de provenanceA2

  • heräämästä

3. infinitiivin adessiiviInfinitif de moyenA2

  • heräämällä

3. infinitiivin abessiiviInfinitif privatifA2

  • heräämättä

TeonnimiNom verbalA2

  • herääminen

Aktiivin 1. partisiippiParticipe présentB1

  • heräävä

Aktiivin 2. partisiippiParticipe passéA2

  • herännyt

Passiivin 1. partisiippiParticipe passif présentB1

  • herättävä

Passiivin 2. partisiippiParticipe passifB1

  • herätty

AgenttipartisiippiParticipe d’agentB1

  • heräämä

Kielioppioppaassa: 1. infinitiivi