herätä
A1 Taivuta toista verbiä →taipuu kuten pelata
Indikatiivi Indicatif
PreesensPrésentA1
- minä herään
- sinä heräät
- hän herää
- me heräämme
- te heräätte
- he heräävät
Preesens, kielteinenPrésent · Forme négativeA1
- minä en herää
- sinä et herää
- hän ei herää
- me emme herää
- te ette herää
- he eivät herää
ImperfektiPrétéritA1
- minä heräsin
- sinä heräsit
- hän heräsi
- me heräsimme
- te heräsitte
- he heräsivät
Imperfekti, kielteinenPrétérit · Forme négativeA1
- minä en herännyt
- sinä et herännyt
- hän ei herännyt
- me emme heränneet
- te ette heränneet
- he eivät heränneet
PerfektiPassé composéA2
- minä olen herännyt
- sinä olet herännyt
- hän on herännyt
- me olemme heränneet
- te olette heränneet
- he ovat heränneet
Perfekti, kielteinenPassé composé · Forme négativeA2
- minä en ole herännyt
- sinä et ole herännyt
- hän ei ole herännyt
- me emme ole heränneet
- te ette ole heränneet
- he eivät ole heränneet
PluskvamperfektiPlus-que-parfaitA2
- minä olin herännyt
- sinä olit herännyt
- hän oli herännyt
- me olimme heränneet
- te olitte heränneet
- he olivat heränneet
Pluskvamperfekti, kielteinenPlus-que-parfait · Forme négativeA2
- minä en ollut herännyt
- sinä et ollut herännyt
- hän ei ollut herännyt
- me emme olleet heränneet
- te ette olleet heränneet
- he eivät olleet heränneet
Kielioppioppaassa: Preesens · Preesens, kielteinen
Konditionaali Conditionnel
PreesensConditionnel présentA2
- minä heräisin
- sinä heräisit
- hän heräisi
- me heräisimme
- te heräisitte
- he heräisivät
Preesens, kielteinenConditionnel présent · Forme négativeA2
- minä en heräisi
- sinä et heräisi
- hän ei heräisi
- me emme heräisi
- te ette heräisi
- he eivät heräisi
PerfektiConditionnel passéA2
- minä olisin herännyt
- sinä olisit herännyt
- hän olisi herännyt
- me olisimme heränneet
- te olisitte heränneet
- he olisivat heränneet
Perfekti, kielteinenConditionnel passé · Forme négativeA2
- minä en olisi herännyt
- sinä et olisi herännyt
- hän ei olisi herännyt
- me emme olisi heränneet
- te ette olisi heränneet
- he eivät olisi heränneet
Imperatiivi Impératif
Imperatiivi, kielteinenImpératif négatifA1
- (sinä) älä herää
- (te) älkää herätkö
Kielioppioppaassa: Imperatiivi · Imperatiivi, kielteinen
Passiivi Passif
PreesensPrésentA2
- herätään
Preesens, kielteinenPrésent · Forme négativeA2
- ei herätä
ImperfektiPrétéritA2
- herättiin
Imperfekti, kielteinenPrétérit · Forme négativeA2
- ei herätty
PerfektiPassé composéB1
- on herätty
Perfekti, kielteinenPassé composé · Forme négativeB1
- ei ole herätty
PluskvamperfektiPlus-que-parfaitB1
- oli herätty
Pluskvamperfekti, kielteinenPlus-que-parfait · Forme négativeB1
- ei ollut herätty
KonditionaaliConditionnel présentA2
- herättäisiin
Nominaalimuodot Formes impersonnelles
1. infinitiiviInfinitifA1
- herätä
2. infinitiivin inessiiviGérondifB1
- herätessä
2. infinitiivin instruktiiviGérondif de manièreB1
- heräten
3. infinitiivin illatiiviInfinitif de butA2
- heräämään
3. infinitiivin inessiiviInfinitif progressifA2
- heräämässä
3. infinitiivin elatiiviInfinitif de provenanceA2
- heräämästä
3. infinitiivin adessiiviInfinitif de moyenA2
- heräämällä
3. infinitiivin abessiiviInfinitif privatifA2
- heräämättä
TeonnimiNom verbalA2
- herääminen
Aktiivin 1. partisiippiParticipe présentB1
- heräävä
Aktiivin 2. partisiippiParticipe passéA2
- herännyt
Passiivin 1. partisiippiParticipe passif présentB1
- herättävä
Passiivin 2. partisiippiParticipe passifB1
- herätty
AgenttipartisiippiParticipe d’agentB1
- heräämä
Kielioppioppaassa: 1. infinitiivi