Kardamone
Professeurs S’inscrire

jäädä

A1 Taivuta toista verbiä →

taipuu kuten saada

Indikatiivi Indicatif

PreesensPrésentA1

  • minä jään
  • sinä jäät
  • hän jää
  • me jäämme
  • te jäätte
  • he jäävät
Harjoittele tätä aikamuotoa

Preesens, kielteinenPrésent · Forme négativeA1

  • minä en jää
  • sinä et jää
  • hän ei jää
  • me emme jää
  • te ette jää
  • he eivät jää
Harjoittele tätä aikamuotoa

ImperfektiPrétéritA1

  • minä jäin
  • sinä jäit
  • hän jäi
  • me jäimme
  • te jäitte
  • he jäivät
Harjoittele tätä aikamuotoa

Imperfekti, kielteinenPrétérit · Forme négativeA1

  • minä en jäänyt
  • sinä et jäänyt
  • hän ei jäänyt
  • me emme jääneet
  • te ette jääneet
  • he eivät jääneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

PerfektiPassé composéA2

  • minä olen jäänyt
  • sinä olet jäänyt
  • hän on jäänyt
  • me olemme jääneet
  • te olette jääneet
  • he ovat jääneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Perfekti, kielteinenPassé composé · Forme négativeA2

  • minä en ole jäänyt
  • sinä et ole jäänyt
  • hän ei ole jäänyt
  • me emme ole jääneet
  • te ette ole jääneet
  • he eivät ole jääneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

PluskvamperfektiPlus-que-parfaitA2

  • minä olin jäänyt
  • sinä olit jäänyt
  • hän oli jäänyt
  • me olimme jääneet
  • te olitte jääneet
  • he olivat jääneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Pluskvamperfekti, kielteinenPlus-que-parfait · Forme négativeA2

  • minä en ollut jäänyt
  • sinä et ollut jäänyt
  • hän ei ollut jäänyt
  • me emme olleet jääneet
  • te ette olleet jääneet
  • he eivät olleet jääneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Kielioppioppaassa: Preesens · Preesens, kielteinen

Konditionaali Conditionnel

PreesensConditionnel présentA2

  • minä jäisin
  • sinä jäisit
  • hän jäisi
  • me jäisimme
  • te jäisitte
  • he jäisivät
Harjoittele tätä aikamuotoa

Preesens, kielteinenConditionnel présent · Forme négativeA2

  • minä en jäisi
  • sinä et jäisi
  • hän ei jäisi
  • me emme jäisi
  • te ette jäisi
  • he eivät jäisi
Harjoittele tätä aikamuotoa

PerfektiConditionnel passéA2

  • minä olisin jäänyt
  • sinä olisit jäänyt
  • hän olisi jäänyt
  • me olisimme jääneet
  • te olisitte jääneet
  • he olisivat jääneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Perfekti, kielteinenConditionnel passé · Forme négativeA2

  • minä en olisi jäänyt
  • sinä et olisi jäänyt
  • hän ei olisi jäänyt
  • me emme olisi jääneet
  • te ette olisi jääneet
  • he eivät olisi jääneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Imperatiivi Impératif

ImperatiiviImpératifA1

  • (sinä) jää
  • (te) jääkää
Harjoittele tätä aikamuotoa

Imperatiivi, kielteinenImpératif négatifA1

  • (sinä) älä jää
  • (te) älkää jääkö
Harjoittele tätä aikamuotoa

Kielioppioppaassa: Imperatiivi · Imperatiivi, kielteinen

Passiivi Passif

PreesensPrésentA2

  • jäädään

Preesens, kielteinenPrésent · Forme négativeA2

  • ei jäädä

ImperfektiPrétéritA2

  • jäätiin

Imperfekti, kielteinenPrétérit · Forme négativeA2

  • ei jääty

PerfektiPassé composéB1

  • on jääty

Perfekti, kielteinenPassé composé · Forme négativeB1

  • ei ole jääty

PluskvamperfektiPlus-que-parfaitB1

  • oli jääty

Pluskvamperfekti, kielteinenPlus-que-parfait · Forme négativeB1

  • ei ollut jääty

KonditionaaliConditionnel présentA2

  • jäätäisiin

Nominaalimuodot Formes impersonnelles

1. infinitiiviInfinitifA1

  • jäädä

2. infinitiivin inessiiviGérondifB1

  • jäädessä

2. infinitiivin instruktiiviGérondif de manièreB1

  • jääden

3. infinitiivin illatiiviInfinitif de butA2

  • jäämään

3. infinitiivin inessiiviInfinitif progressifA2

  • jäämässä

3. infinitiivin elatiiviInfinitif de provenanceA2

  • jäämästä

3. infinitiivin adessiiviInfinitif de moyenA2

  • jäämällä

3. infinitiivin abessiiviInfinitif privatifA2

  • jäämättä

TeonnimiNom verbalA2

  • jääminen

Aktiivin 1. partisiippiParticipe présentB1

  • jäävä

Aktiivin 2. partisiippiParticipe passéA2

  • jäänyt

Passiivin 1. partisiippiParticipe passif présentB1

  • jäätävä

Passiivin 2. partisiippiParticipe passifB1

  • jääty

AgenttipartisiippiParticipe d’agentB1

  • jäämä

Kielioppioppaassa: 1. infinitiivi