juoda
A1 Taivuta toista verbiä →Indikatiivi Indicativo
PreesensPresenteA1
- minä juon
- sinä juot
- hän juo
- me juomme
- te juotte
- he juovat
Preesens, kielteinenPresente · Forma negativaA1
- minä en juo
- sinä et juo
- hän ei juo
- me emme juo
- te ette juo
- he eivät juo
ImperfektiPassato sempliceA1
- minä join
- sinä joit
- hän joi
- me joimme
- te joitte
- he joivat
Imperfekti, kielteinenPassato semplice · Forma negativaA1
- minä en juonut
- sinä et juonut
- hän ei juonut
- me emme juoneet
- te ette juoneet
- he eivät juoneet
PerfektiPassato prossimoA2
- minä olen juonut
- sinä olet juonut
- hän on juonut
- me olemme juoneet
- te olette juoneet
- he ovat juoneet
Perfekti, kielteinenPassato prossimo · Forma negativaA2
- minä en ole juonut
- sinä et ole juonut
- hän ei ole juonut
- me emme ole juoneet
- te ette ole juoneet
- he eivät ole juoneet
PluskvamperfektiTrapassato prossimoA2
- minä olin juonut
- sinä olit juonut
- hän oli juonut
- me olimme juoneet
- te olitte juoneet
- he olivat juoneet
Pluskvamperfekti, kielteinenTrapassato prossimo · Forma negativaA2
- minä en ollut juonut
- sinä et ollut juonut
- hän ei ollut juonut
- me emme olleet juoneet
- te ette olleet juoneet
- he eivät olleet juoneet
Kielioppioppaassa: Preesens · Preesens, kielteinen
Konditionaali Condizionale
PreesensCondizionale presenteA2
- minä joisin
- sinä joisit
- hän joisi
- me joisimme
- te joisitte
- he joisivat
Preesens, kielteinenCondizionale presente · Forma negativaA2
- minä en joisi
- sinä et joisi
- hän ei joisi
- me emme joisi
- te ette joisi
- he eivät joisi
PerfektiCondizionale passatoA2
- minä olisin juonut
- sinä olisit juonut
- hän olisi juonut
- me olisimme juoneet
- te olisitte juoneet
- he olisivat juoneet
Perfekti, kielteinenCondizionale passato · Forma negativaA2
- minä en olisi juonut
- sinä et olisi juonut
- hän ei olisi juonut
- me emme olisi juoneet
- te ette olisi juoneet
- he eivät olisi juoneet
Imperatiivi Imperativo
Imperatiivi, kielteinenImperativo negativoA1
- (sinä) älä juo
- (te) älkää juoko
Kielioppioppaassa: Imperatiivi · Imperatiivi, kielteinen
Passiivi Forma passiva
PreesensPresenteA2
- juodaan
Preesens, kielteinenPresente · Forma negativaA2
- ei juoda
ImperfektiPassato sempliceA2
- juotiin
Imperfekti, kielteinenPassato semplice · Forma negativaA2
- ei juotu
PerfektiPassato prossimoB1
- on juotu
Perfekti, kielteinenPassato prossimo · Forma negativaB1
- ei ole juotu
PluskvamperfektiTrapassato prossimoB1
- oli juotu
Pluskvamperfekti, kielteinenTrapassato prossimo · Forma negativaB1
- ei ollut juotu
KonditionaaliCondizionale presenteA2
- juotaisiin
Nominaalimuodot Modi indefiniti
1. infinitiiviInfinitoA1
- juoda
2. infinitiivin inessiiviGerundioB1
- juodessa
2. infinitiivin instruktiiviGerundio di modoB1
- juoden
3. infinitiivin illatiiviInfinito finaleA2
- juomaan
3. infinitiivin inessiiviInfinito progressivoA2
- juomassa
3. infinitiivin elatiiviInfinito di provenienzaA2
- juomasta
3. infinitiivin adessiiviInfinito di mezzoA2
- juomalla
3. infinitiivin abessiiviInfinito privativoA2
- juomatta
TeonnimiNome verbaleA2
- juominen
Aktiivin 1. partisiippiParticipio presenteB1
- juova
Aktiivin 2. partisiippiParticipio passatoA2
- juonut
Passiivin 1. partisiippiParticipio passivo presenteB1
- juotava
Passiivin 2. partisiippiParticipio passivoB1
- juotu
AgenttipartisiippiParticipio d’agenteB1
- juoma
Kielioppioppaassa: 1. infinitiivi