Kardamone
Professeurs S’inscrire

käydä

A1 Taivuta toista verbiä →

Epäsäännöllinen verbi

Indikatiivi Indicatif

PreesensPrésentA1

  • minä käyn
  • sinä käyt
  • hän käy
  • me käymme
  • te käytte
  • he käyvät
Harjoittele tätä aikamuotoa

Preesens, kielteinenPrésent · Forme négativeA1

  • minä en käy
  • sinä et käy
  • hän ei käy
  • me emme käy
  • te ette käy
  • he eivät käy
Harjoittele tätä aikamuotoa

ImperfektiPrétéritA1

  • minä kävin
  • sinä kävit
  • hän kävi
  • me kävimme
  • te kävitte
  • he kävivät
Harjoittele tätä aikamuotoa

Imperfekti, kielteinenPrétérit · Forme négativeA1

  • minä en käynyt
  • sinä et käynyt
  • hän ei käynyt
  • me emme käyneet
  • te ette käyneet
  • he eivät käyneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

PerfektiPassé composéA2

  • minä olen käynyt
  • sinä olet käynyt
  • hän on käynyt
  • me olemme käyneet
  • te olette käyneet
  • he ovat käyneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Perfekti, kielteinenPassé composé · Forme négativeA2

  • minä en ole käynyt
  • sinä et ole käynyt
  • hän ei ole käynyt
  • me emme ole käyneet
  • te ette ole käyneet
  • he eivät ole käyneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

PluskvamperfektiPlus-que-parfaitA2

  • minä olin käynyt
  • sinä olit käynyt
  • hän oli käynyt
  • me olimme käyneet
  • te olitte käyneet
  • he olivat käyneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Pluskvamperfekti, kielteinenPlus-que-parfait · Forme négativeA2

  • minä en ollut käynyt
  • sinä et ollut käynyt
  • hän ei ollut käynyt
  • me emme olleet käyneet
  • te ette olleet käyneet
  • he eivät olleet käyneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Kielioppioppaassa: Preesens · Preesens, kielteinen

Konditionaali Conditionnel

PreesensConditionnel présentA2

  • minä kävisin
  • sinä kävisit
  • hän kävisi
  • me kävisimme
  • te kävisitte
  • he kävisivät
Harjoittele tätä aikamuotoa

Preesens, kielteinenConditionnel présent · Forme négativeA2

  • minä en kävisi
  • sinä et kävisi
  • hän ei kävisi
  • me emme kävisi
  • te ette kävisi
  • he eivät kävisi
Harjoittele tätä aikamuotoa

PerfektiConditionnel passéA2

  • minä olisin käynyt
  • sinä olisit käynyt
  • hän olisi käynyt
  • me olisimme käyneet
  • te olisitte käyneet
  • he olisivat käyneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Perfekti, kielteinenConditionnel passé · Forme négativeA2

  • minä en olisi käynyt
  • sinä et olisi käynyt
  • hän ei olisi käynyt
  • me emme olisi käyneet
  • te ette olisi käyneet
  • he eivät olisi käyneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Imperatiivi Impératif

ImperatiiviImpératifA1

  • (sinä) käy
  • (te) käykää
Harjoittele tätä aikamuotoa

Imperatiivi, kielteinenImpératif négatifA1

  • (sinä) älä käy
  • (te) älkää käykö
Harjoittele tätä aikamuotoa

Kielioppioppaassa: Imperatiivi · Imperatiivi, kielteinen

Passiivi Passif

PreesensPrésentA2

  • käydään

Preesens, kielteinenPrésent · Forme négativeA2

  • ei käydä

ImperfektiPrétéritA2

  • käytiin

Imperfekti, kielteinenPrétérit · Forme négativeA2

  • ei käyty

PerfektiPassé composéB1

  • on käyty

Perfekti, kielteinenPassé composé · Forme négativeB1

  • ei ole käyty

PluskvamperfektiPlus-que-parfaitB1

  • oli käyty

Pluskvamperfekti, kielteinenPlus-que-parfait · Forme négativeB1

  • ei ollut käyty

KonditionaaliConditionnel présentA2

  • käytäisiin

Nominaalimuodot Formes impersonnelles

1. infinitiiviInfinitifA1

  • käydä

2. infinitiivin inessiiviGérondifB1

  • käydessä

2. infinitiivin instruktiiviGérondif de manièreB1

  • käyden

3. infinitiivin illatiiviInfinitif de butA2

  • käymään

3. infinitiivin inessiiviInfinitif progressifA2

  • käymässä

3. infinitiivin elatiiviInfinitif de provenanceA2

  • käymästä

3. infinitiivin adessiiviInfinitif de moyenA2

  • käymällä

3. infinitiivin abessiiviInfinitif privatifA2

  • käymättä

TeonnimiNom verbalA2

  • käyminen

Aktiivin 1. partisiippiParticipe présentB1

  • käyvä

Aktiivin 2. partisiippiParticipe passéA2

  • käynyt

Passiivin 1. partisiippiParticipe passif présentB1

  • käytävä

Passiivin 2. partisiippiParticipe passifB1

  • käyty

AgenttipartisiippiParticipe d’agentB1

  • käymä

Kielioppioppaassa: 1. infinitiivi

epäsäännöllinen muoto