käydä
A1 Taivuta toista verbiä →Epäsäännöllinen verbi
Indikatiivi Indicatif
PreesensPrésentA1
- minä käyn
- sinä käyt
- hän käy
- me käymme
- te käytte
- he käyvät
Preesens, kielteinenPrésent · Forme négativeA1
- minä en käy
- sinä et käy
- hän ei käy
- me emme käy
- te ette käy
- he eivät käy
ImperfektiPrétéritA1
- minä kävin
- sinä kävit
- hän kävi
- me kävimme
- te kävitte
- he kävivät
Imperfekti, kielteinenPrétérit · Forme négativeA1
- minä en käynyt
- sinä et käynyt
- hän ei käynyt
- me emme käyneet
- te ette käyneet
- he eivät käyneet
PerfektiPassé composéA2
- minä olen käynyt
- sinä olet käynyt
- hän on käynyt
- me olemme käyneet
- te olette käyneet
- he ovat käyneet
Perfekti, kielteinenPassé composé · Forme négativeA2
- minä en ole käynyt
- sinä et ole käynyt
- hän ei ole käynyt
- me emme ole käyneet
- te ette ole käyneet
- he eivät ole käyneet
PluskvamperfektiPlus-que-parfaitA2
- minä olin käynyt
- sinä olit käynyt
- hän oli käynyt
- me olimme käyneet
- te olitte käyneet
- he olivat käyneet
Pluskvamperfekti, kielteinenPlus-que-parfait · Forme négativeA2
- minä en ollut käynyt
- sinä et ollut käynyt
- hän ei ollut käynyt
- me emme olleet käyneet
- te ette olleet käyneet
- he eivät olleet käyneet
Kielioppioppaassa: Preesens · Preesens, kielteinen
Konditionaali Conditionnel
PreesensConditionnel présentA2
- minä kävisin
- sinä kävisit
- hän kävisi
- me kävisimme
- te kävisitte
- he kävisivät
Preesens, kielteinenConditionnel présent · Forme négativeA2
- minä en kävisi
- sinä et kävisi
- hän ei kävisi
- me emme kävisi
- te ette kävisi
- he eivät kävisi
PerfektiConditionnel passéA2
- minä olisin käynyt
- sinä olisit käynyt
- hän olisi käynyt
- me olisimme käyneet
- te olisitte käyneet
- he olisivat käyneet
Perfekti, kielteinenConditionnel passé · Forme négativeA2
- minä en olisi käynyt
- sinä et olisi käynyt
- hän ei olisi käynyt
- me emme olisi käyneet
- te ette olisi käyneet
- he eivät olisi käyneet
Imperatiivi Impératif
Imperatiivi, kielteinenImpératif négatifA1
- (sinä) älä käy
- (te) älkää käykö
Kielioppioppaassa: Imperatiivi · Imperatiivi, kielteinen
Passiivi Passif
PreesensPrésentA2
- käydään
Preesens, kielteinenPrésent · Forme négativeA2
- ei käydä
ImperfektiPrétéritA2
- käytiin
Imperfekti, kielteinenPrétérit · Forme négativeA2
- ei käyty
PerfektiPassé composéB1
- on käyty
Perfekti, kielteinenPassé composé · Forme négativeB1
- ei ole käyty
PluskvamperfektiPlus-que-parfaitB1
- oli käyty
Pluskvamperfekti, kielteinenPlus-que-parfait · Forme négativeB1
- ei ollut käyty
KonditionaaliConditionnel présentA2
- käytäisiin
Nominaalimuodot Formes impersonnelles
1. infinitiiviInfinitifA1
- käydä
2. infinitiivin inessiiviGérondifB1
- käydessä
2. infinitiivin instruktiiviGérondif de manièreB1
- käyden
3. infinitiivin illatiiviInfinitif de butA2
- käymään
3. infinitiivin inessiiviInfinitif progressifA2
- käymässä
3. infinitiivin elatiiviInfinitif de provenanceA2
- käymästä
3. infinitiivin adessiiviInfinitif de moyenA2
- käymällä
3. infinitiivin abessiiviInfinitif privatifA2
- käymättä
TeonnimiNom verbalA2
- käyminen
Aktiivin 1. partisiippiParticipe présentB1
- käyvä
Aktiivin 2. partisiippiParticipe passéA2
- käynyt
Passiivin 1. partisiippiParticipe passif présentB1
- käytävä
Passiivin 2. partisiippiParticipe passifB1
- käyty
AgenttipartisiippiParticipe d’agentB1
- käymä
Kielioppioppaassa: 1. infinitiivi
epäsäännöllinen muoto