kuolla
A1 Taivuta toista verbiä →taipuu kuten tulla
Indikatiivi Indicatif
PreesensPrésentA1
- minä kuolen
- sinä kuolet
- hän kuolee
- me kuolemme
- te kuolette
- he kuolevat
Preesens, kielteinenPrésent · Forme négativeA1
- minä en kuole
- sinä et kuole
- hän ei kuole
- me emme kuole
- te ette kuole
- he eivät kuole
ImperfektiPrétéritA1
- minä kuolin
- sinä kuolit
- hän kuoli
- me kuolimme
- te kuolitte
- he kuolivat
Imperfekti, kielteinenPrétérit · Forme négativeA1
- minä en kuollut
- sinä et kuollut
- hän ei kuollut
- me emme kuolleet
- te ette kuolleet
- he eivät kuolleet
PerfektiPassé composéA2
- minä olen kuollut
- sinä olet kuollut
- hän on kuollut
- me olemme kuolleet
- te olette kuolleet
- he ovat kuolleet
Perfekti, kielteinenPassé composé · Forme négativeA2
- minä en ole kuollut
- sinä et ole kuollut
- hän ei ole kuollut
- me emme ole kuolleet
- te ette ole kuolleet
- he eivät ole kuolleet
PluskvamperfektiPlus-que-parfaitA2
- minä olin kuollut
- sinä olit kuollut
- hän oli kuollut
- me olimme kuolleet
- te olitte kuolleet
- he olivat kuolleet
Pluskvamperfekti, kielteinenPlus-que-parfait · Forme négativeA2
- minä en ollut kuollut
- sinä et ollut kuollut
- hän ei ollut kuollut
- me emme olleet kuolleet
- te ette olleet kuolleet
- he eivät olleet kuolleet
Kielioppioppaassa: Preesens · Preesens, kielteinen
Konditionaali Conditionnel
PreesensConditionnel présentA2
- minä kuolisin
- sinä kuolisit
- hän kuolisi
- me kuolisimme
- te kuolisitte
- he kuolisivat
Preesens, kielteinenConditionnel présent · Forme négativeA2
- minä en kuolisi
- sinä et kuolisi
- hän ei kuolisi
- me emme kuolisi
- te ette kuolisi
- he eivät kuolisi
PerfektiConditionnel passéA2
- minä olisin kuollut
- sinä olisit kuollut
- hän olisi kuollut
- me olisimme kuolleet
- te olisitte kuolleet
- he olisivat kuolleet
Perfekti, kielteinenConditionnel passé · Forme négativeA2
- minä en olisi kuollut
- sinä et olisi kuollut
- hän ei olisi kuollut
- me emme olisi kuolleet
- te ette olisi kuolleet
- he eivät olisi kuolleet
Imperatiivi Impératif
Imperatiivi, kielteinenImpératif négatifA1
- (sinä) älä kuole
- (te) älkää kuolko
Kielioppioppaassa: Imperatiivi · Imperatiivi, kielteinen
Passiivi Passif
PreesensPrésentA2
- kuollaan
Preesens, kielteinenPrésent · Forme négativeA2
- ei kuolla
ImperfektiPrétéritA2
- kuoltiin
Imperfekti, kielteinenPrétérit · Forme négativeA2
- ei kuoltu
PerfektiPassé composéB1
- on kuoltu
Perfekti, kielteinenPassé composé · Forme négativeB1
- ei ole kuoltu
PluskvamperfektiPlus-que-parfaitB1
- oli kuoltu
Pluskvamperfekti, kielteinenPlus-que-parfait · Forme négativeB1
- ei ollut kuoltu
KonditionaaliConditionnel présentA2
- kuoltaisiin
Nominaalimuodot Formes impersonnelles
1. infinitiiviInfinitifA1
- kuolla
2. infinitiivin inessiiviGérondifB1
- kuollessa
2. infinitiivin instruktiiviGérondif de manièreB1
- kuollen
3. infinitiivin illatiiviInfinitif de butA2
- kuolemaan
3. infinitiivin inessiiviInfinitif progressifA2
- kuolemassa
3. infinitiivin elatiiviInfinitif de provenanceA2
- kuolemasta
3. infinitiivin adessiiviInfinitif de moyenA2
- kuolemalla
3. infinitiivin abessiiviInfinitif privatifA2
- kuolematta
TeonnimiNom verbalA2
- kuoleminen
Aktiivin 1. partisiippiParticipe présentB1
- kuoleva
Aktiivin 2. partisiippiParticipe passéA2
- kuollut
Passiivin 1. partisiippiParticipe passif présentB1
- kuoltava
Passiivin 2. partisiippiParticipe passifB1
- kuoltu
AgenttipartisiippiParticipe d’agentB1
- kuolema
Kielioppioppaassa: 1. infinitiivi