Kardamone
Professeurs S’inscrire

lähteä

A1 Taivuta toista verbiä →

Indikatiivi Indicatif

PreesensPrésentA1

  • minä lähden
  • sinä lähdet
  • hän lähtee
  • me lähdemme
  • te lähdette
  • he lähtevät
Harjoittele tätä aikamuotoa

Preesens, kielteinenPrésent · Forme négativeA1

  • minä en lähde
  • sinä et lähde
  • hän ei lähde
  • me emme lähde
  • te ette lähde
  • he eivät lähde
Harjoittele tätä aikamuotoa

ImperfektiPrétéritA1

  • minä lähdin / läksin
  • sinä lähdit / läksit
  • hän lähti / läksi
  • me lähdimme / läksimme
  • te lähditte / läksitte
  • he lähtivät / läksivät
Harjoittele tätä aikamuotoa

Imperfekti, kielteinenPrétérit · Forme négativeA1

  • minä en lähtenyt
  • sinä et lähtenyt
  • hän ei lähtenyt
  • me emme lähteneet
  • te ette lähteneet
  • he eivät lähteneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

PerfektiPassé composéA2

  • minä olen lähtenyt
  • sinä olet lähtenyt
  • hän on lähtenyt
  • me olemme lähteneet
  • te olette lähteneet
  • he ovat lähteneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Perfekti, kielteinenPassé composé · Forme négativeA2

  • minä en ole lähtenyt
  • sinä et ole lähtenyt
  • hän ei ole lähtenyt
  • me emme ole lähteneet
  • te ette ole lähteneet
  • he eivät ole lähteneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

PluskvamperfektiPlus-que-parfaitA2

  • minä olin lähtenyt
  • sinä olit lähtenyt
  • hän oli lähtenyt
  • me olimme lähteneet
  • te olitte lähteneet
  • he olivat lähteneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Pluskvamperfekti, kielteinenPlus-que-parfait · Forme négativeA2

  • minä en ollut lähtenyt
  • sinä et ollut lähtenyt
  • hän ei ollut lähtenyt
  • me emme olleet lähteneet
  • te ette olleet lähteneet
  • he eivät olleet lähteneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Kielioppioppaassa: Preesens · Preesens, kielteinen

Konditionaali Conditionnel

PreesensConditionnel présentA2

  • minä lähtisin
  • sinä lähtisit
  • hän lähtisi
  • me lähtisimme
  • te lähtisitte
  • he lähtisivät
Harjoittele tätä aikamuotoa

Preesens, kielteinenConditionnel présent · Forme négativeA2

  • minä en lähtisi
  • sinä et lähtisi
  • hän ei lähtisi
  • me emme lähtisi
  • te ette lähtisi
  • he eivät lähtisi
Harjoittele tätä aikamuotoa

PerfektiConditionnel passéA2

  • minä olisin lähtenyt
  • sinä olisit lähtenyt
  • hän olisi lähtenyt
  • me olisimme lähteneet
  • te olisitte lähteneet
  • he olisivat lähteneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Perfekti, kielteinenConditionnel passé · Forme négativeA2

  • minä en olisi lähtenyt
  • sinä et olisi lähtenyt
  • hän ei olisi lähtenyt
  • me emme olisi lähteneet
  • te ette olisi lähteneet
  • he eivät olisi lähteneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Imperatiivi Impératif

ImperatiiviImpératifA1

  • (sinä) lähde
  • (te) lähtekää
Harjoittele tätä aikamuotoa

Imperatiivi, kielteinenImpératif négatifA1

  • (sinä) älä lähde
  • (te) älkää lähtekö
Harjoittele tätä aikamuotoa

Kielioppioppaassa: Imperatiivi · Imperatiivi, kielteinen

Passiivi Passif

PreesensPrésentA2

  • lähdetään

Preesens, kielteinenPrésent · Forme négativeA2

  • ei lähdetä

ImperfektiPrétéritA2

  • lähdettiin

Imperfekti, kielteinenPrétérit · Forme négativeA2

  • ei lähdetty

PerfektiPassé composéB1

  • on lähdetty

Perfekti, kielteinenPassé composé · Forme négativeB1

  • ei ole lähdetty

PluskvamperfektiPlus-que-parfaitB1

  • oli lähdetty

Pluskvamperfekti, kielteinenPlus-que-parfait · Forme négativeB1

  • ei ollut lähdetty

KonditionaaliConditionnel présentA2

  • lähdettäisiin

Nominaalimuodot Formes impersonnelles

1. infinitiiviInfinitifA1

  • lähteä

2. infinitiivin inessiiviGérondifB1

  • lähtiessä

2. infinitiivin instruktiiviGérondif de manièreB1

  • lähtien

3. infinitiivin illatiiviInfinitif de butA2

  • lähtemään

3. infinitiivin inessiiviInfinitif progressifA2

  • lähtemässä

3. infinitiivin elatiiviInfinitif de provenanceA2

  • lähtemästä

3. infinitiivin adessiiviInfinitif de moyenA2

  • lähtemällä

3. infinitiivin abessiiviInfinitif privatifA2

  • lähtemättä

TeonnimiNom verbalA2

  • lähteminen

Aktiivin 1. partisiippiParticipe présentB1

  • lähtevä

Aktiivin 2. partisiippiParticipe passéA2

  • lähtenyt

Passiivin 1. partisiippiParticipe passif présentB1

  • lähdettävä

Passiivin 2. partisiippiParticipe passifB1

  • lähdetty

AgenttipartisiippiParticipe d’agentB1

  • lähtemä

Kielioppioppaassa: 1. infinitiivi

astevaihtelu