Kardamone
Professeurs S’inscrire

pestä

A1 Taivuta toista verbiä →

Indikatiivi Indicatif

PreesensPrésentA1

  • minä pesen
  • sinä peset
  • hän pesee
  • me pesemme
  • te pesette
  • he pesevät
Harjoittele tätä aikamuotoa

Preesens, kielteinenPrésent · Forme négativeA1

  • minä en pese
  • sinä et pese
  • hän ei pese
  • me emme pese
  • te ette pese
  • he eivät pese
Harjoittele tätä aikamuotoa

ImperfektiPrétéritA1

  • minä pesin
  • sinä pesit
  • hän pesi
  • me pesimme
  • te pesitte
  • he pesivät
Harjoittele tätä aikamuotoa

Imperfekti, kielteinenPrétérit · Forme négativeA1

  • minä en pessyt
  • sinä et pessyt
  • hän ei pessyt
  • me emme pesseet
  • te ette pesseet
  • he eivät pesseet
Harjoittele tätä aikamuotoa

PerfektiPassé composéA2

  • minä olen pessyt
  • sinä olet pessyt
  • hän on pessyt
  • me olemme pesseet
  • te olette pesseet
  • he ovat pesseet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Perfekti, kielteinenPassé composé · Forme négativeA2

  • minä en ole pessyt
  • sinä et ole pessyt
  • hän ei ole pessyt
  • me emme ole pesseet
  • te ette ole pesseet
  • he eivät ole pesseet
Harjoittele tätä aikamuotoa

PluskvamperfektiPlus-que-parfaitA2

  • minä olin pessyt
  • sinä olit pessyt
  • hän oli pessyt
  • me olimme pesseet
  • te olitte pesseet
  • he olivat pesseet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Pluskvamperfekti, kielteinenPlus-que-parfait · Forme négativeA2

  • minä en ollut pessyt
  • sinä et ollut pessyt
  • hän ei ollut pessyt
  • me emme olleet pesseet
  • te ette olleet pesseet
  • he eivät olleet pesseet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Kielioppioppaassa: Preesens · Preesens, kielteinen

Konditionaali Conditionnel

PreesensConditionnel présentA2

  • minä pesisin
  • sinä pesisit
  • hän pesisi
  • me pesisimme
  • te pesisitte
  • he pesisivät
Harjoittele tätä aikamuotoa

Preesens, kielteinenConditionnel présent · Forme négativeA2

  • minä en pesisi
  • sinä et pesisi
  • hän ei pesisi
  • me emme pesisi
  • te ette pesisi
  • he eivät pesisi
Harjoittele tätä aikamuotoa

PerfektiConditionnel passéA2

  • minä olisin pessyt
  • sinä olisit pessyt
  • hän olisi pessyt
  • me olisimme pesseet
  • te olisitte pesseet
  • he olisivat pesseet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Perfekti, kielteinenConditionnel passé · Forme négativeA2

  • minä en olisi pessyt
  • sinä et olisi pessyt
  • hän ei olisi pessyt
  • me emme olisi pesseet
  • te ette olisi pesseet
  • he eivät olisi pesseet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Imperatiivi Impératif

ImperatiiviImpératifA1

  • (sinä) pese
  • (te) peskää
Harjoittele tätä aikamuotoa

Imperatiivi, kielteinenImpératif négatifA1

  • (sinä) älä pese
  • (te) älkää peskö
Harjoittele tätä aikamuotoa

Kielioppioppaassa: Imperatiivi · Imperatiivi, kielteinen

Passiivi Passif

PreesensPrésentA2

  • pestään

Preesens, kielteinenPrésent · Forme négativeA2

  • ei pestä

ImperfektiPrétéritA2

  • pestiin

Imperfekti, kielteinenPrétérit · Forme négativeA2

  • ei pesty

PerfektiPassé composéB1

  • on pesty

Perfekti, kielteinenPassé composé · Forme négativeB1

  • ei ole pesty

PluskvamperfektiPlus-que-parfaitB1

  • oli pesty

Pluskvamperfekti, kielteinenPlus-que-parfait · Forme négativeB1

  • ei ollut pesty

KonditionaaliConditionnel présentA2

  • pestäisiin

Nominaalimuodot Formes impersonnelles

1. infinitiiviInfinitifA1

  • pestä

2. infinitiivin inessiiviGérondifB1

  • pestessä

2. infinitiivin instruktiiviGérondif de manièreB1

  • pesten

3. infinitiivin illatiiviInfinitif de butA2

  • pesemään

3. infinitiivin inessiiviInfinitif progressifA2

  • pesemässä

3. infinitiivin elatiiviInfinitif de provenanceA2

  • pesemästä

3. infinitiivin adessiiviInfinitif de moyenA2

  • pesemällä

3. infinitiivin abessiiviInfinitif privatifA2

  • pesemättä

TeonnimiNom verbalA2

  • peseminen

Aktiivin 1. partisiippiParticipe présentB1

  • pesevä

Aktiivin 2. partisiippiParticipe passéA2

  • pessyt

Passiivin 1. partisiippiParticipe passif présentB1

  • pestävä

Passiivin 2. partisiippiParticipe passifB1

  • pesty

AgenttipartisiippiParticipe d’agentB1

  • pesemä

Kielioppioppaassa: 1. infinitiivi