puhua
A1 Taivuta toista verbiä →Indikatiivi Indicatif
PreesensPrésentA1
- minä puhun
- sinä puhut
- hän puhuu
- me puhumme
- te puhutte
- he puhuvat
Preesens, kielteinenPrésent · Forme négativeA1
- minä en puhu
- sinä et puhu
- hän ei puhu
- me emme puhu
- te ette puhu
- he eivät puhu
ImperfektiPrétéritA1
- minä puhuin
- sinä puhuit
- hän puhui
- me puhuimme
- te puhuitte
- he puhuivat
Imperfekti, kielteinenPrétérit · Forme négativeA1
- minä en puhunut
- sinä et puhunut
- hän ei puhunut
- me emme puhuneet
- te ette puhuneet
- he eivät puhuneet
PerfektiPassé composéA2
- minä olen puhunut
- sinä olet puhunut
- hän on puhunut
- me olemme puhuneet
- te olette puhuneet
- he ovat puhuneet
Perfekti, kielteinenPassé composé · Forme négativeA2
- minä en ole puhunut
- sinä et ole puhunut
- hän ei ole puhunut
- me emme ole puhuneet
- te ette ole puhuneet
- he eivät ole puhuneet
PluskvamperfektiPlus-que-parfaitA2
- minä olin puhunut
- sinä olit puhunut
- hän oli puhunut
- me olimme puhuneet
- te olitte puhuneet
- he olivat puhuneet
Pluskvamperfekti, kielteinenPlus-que-parfait · Forme négativeA2
- minä en ollut puhunut
- sinä et ollut puhunut
- hän ei ollut puhunut
- me emme olleet puhuneet
- te ette olleet puhuneet
- he eivät olleet puhuneet
Kielioppioppaassa: Preesens · Preesens, kielteinen
Konditionaali Conditionnel
PreesensConditionnel présentA2
- minä puhuisin
- sinä puhuisit
- hän puhuisi
- me puhuisimme
- te puhuisitte
- he puhuisivat
Preesens, kielteinenConditionnel présent · Forme négativeA2
- minä en puhuisi
- sinä et puhuisi
- hän ei puhuisi
- me emme puhuisi
- te ette puhuisi
- he eivät puhuisi
PerfektiConditionnel passéA2
- minä olisin puhunut
- sinä olisit puhunut
- hän olisi puhunut
- me olisimme puhuneet
- te olisitte puhuneet
- he olisivat puhuneet
Perfekti, kielteinenConditionnel passé · Forme négativeA2
- minä en olisi puhunut
- sinä et olisi puhunut
- hän ei olisi puhunut
- me emme olisi puhuneet
- te ette olisi puhuneet
- he eivät olisi puhuneet
Imperatiivi Impératif
Imperatiivi, kielteinenImpératif négatifA1
- (sinä) älä puhu
- (te) älkää puhuko
Kielioppioppaassa: Imperatiivi · Imperatiivi, kielteinen
Passiivi Passif
PreesensPrésentA2
- puhutaan
Preesens, kielteinenPrésent · Forme négativeA2
- ei puhuta
ImperfektiPrétéritA2
- puhuttiin
Imperfekti, kielteinenPrétérit · Forme négativeA2
- ei puhuttu
PerfektiPassé composéB1
- on puhuttu
Perfekti, kielteinenPassé composé · Forme négativeB1
- ei ole puhuttu
PluskvamperfektiPlus-que-parfaitB1
- oli puhuttu
Pluskvamperfekti, kielteinenPlus-que-parfait · Forme négativeB1
- ei ollut puhuttu
KonditionaaliConditionnel présentA2
- puhuttaisiin
Nominaalimuodot Formes impersonnelles
1. infinitiiviInfinitifA1
- puhua
2. infinitiivin inessiiviGérondifB1
- puhuessa
2. infinitiivin instruktiiviGérondif de manièreB1
- puhuen
3. infinitiivin illatiiviInfinitif de butA2
- puhumaan
3. infinitiivin inessiiviInfinitif progressifA2
- puhumassa
3. infinitiivin elatiiviInfinitif de provenanceA2
- puhumasta
3. infinitiivin adessiiviInfinitif de moyenA2
- puhumalla
3. infinitiivin abessiiviInfinitif privatifA2
- puhumatta
TeonnimiNom verbalA2
- puhuminen
Aktiivin 1. partisiippiParticipe présentB1
- puhuva
Aktiivin 2. partisiippiParticipe passéA2
- puhunut
Passiivin 1. partisiippiParticipe passif présentB1
- puhuttava
Passiivin 2. partisiippiParticipe passifB1
- puhuttu
AgenttipartisiippiParticipe d’agentB1
- puhuma
Kielioppioppaassa: 1. infinitiivi