Kardamone
Professeurs S’inscrire

asua

A1 Taivuta toista verbiä →

taipuu kuten puhua

Indikatiivi Indicatif

PreesensPrésentA1

  • minä asun
  • sinä asut
  • hän asuu
  • me asumme
  • te asutte
  • he asuvat
Harjoittele tätä aikamuotoa

Preesens, kielteinenPrésent · Forme négativeA1

  • minä en asu
  • sinä et asu
  • hän ei asu
  • me emme asu
  • te ette asu
  • he eivät asu
Harjoittele tätä aikamuotoa

ImperfektiPrétéritA1

  • minä asuin
  • sinä asuit
  • hän asui
  • me asuimme
  • te asuitte
  • he asuivat
Harjoittele tätä aikamuotoa

Imperfekti, kielteinenPrétérit · Forme négativeA1

  • minä en asunut
  • sinä et asunut
  • hän ei asunut
  • me emme asuneet
  • te ette asuneet
  • he eivät asuneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

PerfektiPassé composéA2

  • minä olen asunut
  • sinä olet asunut
  • hän on asunut
  • me olemme asuneet
  • te olette asuneet
  • he ovat asuneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Perfekti, kielteinenPassé composé · Forme négativeA2

  • minä en ole asunut
  • sinä et ole asunut
  • hän ei ole asunut
  • me emme ole asuneet
  • te ette ole asuneet
  • he eivät ole asuneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

PluskvamperfektiPlus-que-parfaitA2

  • minä olin asunut
  • sinä olit asunut
  • hän oli asunut
  • me olimme asuneet
  • te olitte asuneet
  • he olivat asuneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Pluskvamperfekti, kielteinenPlus-que-parfait · Forme négativeA2

  • minä en ollut asunut
  • sinä et ollut asunut
  • hän ei ollut asunut
  • me emme olleet asuneet
  • te ette olleet asuneet
  • he eivät olleet asuneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Kielioppioppaassa: Preesens · Preesens, kielteinen

Konditionaali Conditionnel

PreesensConditionnel présentA2

  • minä asuisin
  • sinä asuisit
  • hän asuisi
  • me asuisimme
  • te asuisitte
  • he asuisivat
Harjoittele tätä aikamuotoa

Preesens, kielteinenConditionnel présent · Forme négativeA2

  • minä en asuisi
  • sinä et asuisi
  • hän ei asuisi
  • me emme asuisi
  • te ette asuisi
  • he eivät asuisi
Harjoittele tätä aikamuotoa

PerfektiConditionnel passéA2

  • minä olisin asunut
  • sinä olisit asunut
  • hän olisi asunut
  • me olisimme asuneet
  • te olisitte asuneet
  • he olisivat asuneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Perfekti, kielteinenConditionnel passé · Forme négativeA2

  • minä en olisi asunut
  • sinä et olisi asunut
  • hän ei olisi asunut
  • me emme olisi asuneet
  • te ette olisi asuneet
  • he eivät olisi asuneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Imperatiivi Impératif

ImperatiiviImpératifA1

  • (sinä) asu
  • (te) asukaa
Harjoittele tätä aikamuotoa

Imperatiivi, kielteinenImpératif négatifA1

  • (sinä) älä asu
  • (te) älkää asuko
Harjoittele tätä aikamuotoa

Kielioppioppaassa: Imperatiivi · Imperatiivi, kielteinen

Passiivi Passif

PreesensPrésentA2

  • asutaan

Preesens, kielteinenPrésent · Forme négativeA2

  • ei asuta

ImperfektiPrétéritA2

  • asuttiin

Imperfekti, kielteinenPrétérit · Forme négativeA2

  • ei asuttu

PerfektiPassé composéB1

  • on asuttu

Perfekti, kielteinenPassé composé · Forme négativeB1

  • ei ole asuttu

PluskvamperfektiPlus-que-parfaitB1

  • oli asuttu

Pluskvamperfekti, kielteinenPlus-que-parfait · Forme négativeB1

  • ei ollut asuttu

KonditionaaliConditionnel présentA2

  • asuttaisiin

Nominaalimuodot Formes impersonnelles

1. infinitiiviInfinitifA1

  • asua

2. infinitiivin inessiiviGérondifB1

  • asuessa

2. infinitiivin instruktiiviGérondif de manièreB1

  • asuen

3. infinitiivin illatiiviInfinitif de butA2

  • asumaan

3. infinitiivin inessiiviInfinitif progressifA2

  • asumassa

3. infinitiivin elatiiviInfinitif de provenanceA2

  • asumasta

3. infinitiivin adessiiviInfinitif de moyenA2

  • asumalla

3. infinitiivin abessiiviInfinitif privatifA2

  • asumatta

TeonnimiNom verbalA2

  • asuminen

Aktiivin 1. partisiippiParticipe présentB1

  • asuva

Aktiivin 2. partisiippiParticipe passéA2

  • asunut

Passiivin 1. partisiippiParticipe passif présentB1

  • asuttava

Passiivin 2. partisiippiParticipe passifB1

  • asuttu

AgenttipartisiippiParticipe d’agentB1

  • asuma

Kielioppioppaassa: 1. infinitiivi