Kardamone
Professeurs S’inscrire

istua

A1 Taivuta toista verbiä →

taipuu kuten puhua

Indikatiivi Indicatif

PreesensPrésentA1

  • minä istun
  • sinä istut
  • hän istuu
  • me istumme
  • te istutte
  • he istuvat
Harjoittele tätä aikamuotoa

Preesens, kielteinenPrésent · Forme négativeA1

  • minä en istu
  • sinä et istu
  • hän ei istu
  • me emme istu
  • te ette istu
  • he eivät istu
Harjoittele tätä aikamuotoa

ImperfektiPrétéritA1

  • minä istuin
  • sinä istuit
  • hän istui
  • me istuimme
  • te istuitte
  • he istuivat
Harjoittele tätä aikamuotoa

Imperfekti, kielteinenPrétérit · Forme négativeA1

  • minä en istunut
  • sinä et istunut
  • hän ei istunut
  • me emme istuneet
  • te ette istuneet
  • he eivät istuneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

PerfektiPassé composéA2

  • minä olen istunut
  • sinä olet istunut
  • hän on istunut
  • me olemme istuneet
  • te olette istuneet
  • he ovat istuneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Perfekti, kielteinenPassé composé · Forme négativeA2

  • minä en ole istunut
  • sinä et ole istunut
  • hän ei ole istunut
  • me emme ole istuneet
  • te ette ole istuneet
  • he eivät ole istuneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

PluskvamperfektiPlus-que-parfaitA2

  • minä olin istunut
  • sinä olit istunut
  • hän oli istunut
  • me olimme istuneet
  • te olitte istuneet
  • he olivat istuneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Pluskvamperfekti, kielteinenPlus-que-parfait · Forme négativeA2

  • minä en ollut istunut
  • sinä et ollut istunut
  • hän ei ollut istunut
  • me emme olleet istuneet
  • te ette olleet istuneet
  • he eivät olleet istuneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Kielioppioppaassa: Preesens · Preesens, kielteinen

Konditionaali Conditionnel

PreesensConditionnel présentA2

  • minä istuisin
  • sinä istuisit
  • hän istuisi
  • me istuisimme
  • te istuisitte
  • he istuisivat
Harjoittele tätä aikamuotoa

Preesens, kielteinenConditionnel présent · Forme négativeA2

  • minä en istuisi
  • sinä et istuisi
  • hän ei istuisi
  • me emme istuisi
  • te ette istuisi
  • he eivät istuisi
Harjoittele tätä aikamuotoa

PerfektiConditionnel passéA2

  • minä olisin istunut
  • sinä olisit istunut
  • hän olisi istunut
  • me olisimme istuneet
  • te olisitte istuneet
  • he olisivat istuneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Perfekti, kielteinenConditionnel passé · Forme négativeA2

  • minä en olisi istunut
  • sinä et olisi istunut
  • hän ei olisi istunut
  • me emme olisi istuneet
  • te ette olisi istuneet
  • he eivät olisi istuneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Imperatiivi Impératif

ImperatiiviImpératifA1

  • (sinä) istu
  • (te) istukaa
Harjoittele tätä aikamuotoa

Imperatiivi, kielteinenImpératif négatifA1

  • (sinä) älä istu
  • (te) älkää istuko
Harjoittele tätä aikamuotoa

Kielioppioppaassa: Imperatiivi · Imperatiivi, kielteinen

Passiivi Passif

PreesensPrésentA2

  • istutaan

Preesens, kielteinenPrésent · Forme négativeA2

  • ei istuta

ImperfektiPrétéritA2

  • istuttiin

Imperfekti, kielteinenPrétérit · Forme négativeA2

  • ei istuttu

PerfektiPassé composéB1

  • on istuttu

Perfekti, kielteinenPassé composé · Forme négativeB1

  • ei ole istuttu

PluskvamperfektiPlus-que-parfaitB1

  • oli istuttu

Pluskvamperfekti, kielteinenPlus-que-parfait · Forme négativeB1

  • ei ollut istuttu

KonditionaaliConditionnel présentA2

  • istuttaisiin

Nominaalimuodot Formes impersonnelles

1. infinitiiviInfinitifA1

  • istua

2. infinitiivin inessiiviGérondifB1

  • istuessa

2. infinitiivin instruktiiviGérondif de manièreB1

  • istuen

3. infinitiivin illatiiviInfinitif de butA2

  • istumaan

3. infinitiivin inessiiviInfinitif progressifA2

  • istumassa

3. infinitiivin elatiiviInfinitif de provenanceA2

  • istumasta

3. infinitiivin adessiiviInfinitif de moyenA2

  • istumalla

3. infinitiivin abessiiviInfinitif privatifA2

  • istumatta

TeonnimiNom verbalA2

  • istuminen

Aktiivin 1. partisiippiParticipe présentB1

  • istuva

Aktiivin 2. partisiippiParticipe passéA2

  • istunut

Passiivin 1. partisiippiParticipe passif présentB1

  • istuttava

Passiivin 2. partisiippiParticipe passifB1

  • istuttu

AgenttipartisiippiParticipe d’agentB1

  • istuma

Kielioppioppaassa: 1. infinitiivi