istua
A1 Taivuta toista verbiä →taipuu kuten puhua
Indikatiivi Indicatif
PreesensPrésentA1
- minä istun
- sinä istut
- hän istuu
- me istumme
- te istutte
- he istuvat
Preesens, kielteinenPrésent · Forme négativeA1
- minä en istu
- sinä et istu
- hän ei istu
- me emme istu
- te ette istu
- he eivät istu
ImperfektiPrétéritA1
- minä istuin
- sinä istuit
- hän istui
- me istuimme
- te istuitte
- he istuivat
Imperfekti, kielteinenPrétérit · Forme négativeA1
- minä en istunut
- sinä et istunut
- hän ei istunut
- me emme istuneet
- te ette istuneet
- he eivät istuneet
PerfektiPassé composéA2
- minä olen istunut
- sinä olet istunut
- hän on istunut
- me olemme istuneet
- te olette istuneet
- he ovat istuneet
Perfekti, kielteinenPassé composé · Forme négativeA2
- minä en ole istunut
- sinä et ole istunut
- hän ei ole istunut
- me emme ole istuneet
- te ette ole istuneet
- he eivät ole istuneet
PluskvamperfektiPlus-que-parfaitA2
- minä olin istunut
- sinä olit istunut
- hän oli istunut
- me olimme istuneet
- te olitte istuneet
- he olivat istuneet
Pluskvamperfekti, kielteinenPlus-que-parfait · Forme négativeA2
- minä en ollut istunut
- sinä et ollut istunut
- hän ei ollut istunut
- me emme olleet istuneet
- te ette olleet istuneet
- he eivät olleet istuneet
Kielioppioppaassa: Preesens · Preesens, kielteinen
Konditionaali Conditionnel
PreesensConditionnel présentA2
- minä istuisin
- sinä istuisit
- hän istuisi
- me istuisimme
- te istuisitte
- he istuisivat
Preesens, kielteinenConditionnel présent · Forme négativeA2
- minä en istuisi
- sinä et istuisi
- hän ei istuisi
- me emme istuisi
- te ette istuisi
- he eivät istuisi
PerfektiConditionnel passéA2
- minä olisin istunut
- sinä olisit istunut
- hän olisi istunut
- me olisimme istuneet
- te olisitte istuneet
- he olisivat istuneet
Perfekti, kielteinenConditionnel passé · Forme négativeA2
- minä en olisi istunut
- sinä et olisi istunut
- hän ei olisi istunut
- me emme olisi istuneet
- te ette olisi istuneet
- he eivät olisi istuneet
Imperatiivi Impératif
Imperatiivi, kielteinenImpératif négatifA1
- (sinä) älä istu
- (te) älkää istuko
Kielioppioppaassa: Imperatiivi · Imperatiivi, kielteinen
Passiivi Passif
PreesensPrésentA2
- istutaan
Preesens, kielteinenPrésent · Forme négativeA2
- ei istuta
ImperfektiPrétéritA2
- istuttiin
Imperfekti, kielteinenPrétérit · Forme négativeA2
- ei istuttu
PerfektiPassé composéB1
- on istuttu
Perfekti, kielteinenPassé composé · Forme négativeB1
- ei ole istuttu
PluskvamperfektiPlus-que-parfaitB1
- oli istuttu
Pluskvamperfekti, kielteinenPlus-que-parfait · Forme négativeB1
- ei ollut istuttu
KonditionaaliConditionnel présentA2
- istuttaisiin
Nominaalimuodot Formes impersonnelles
1. infinitiiviInfinitifA1
- istua
2. infinitiivin inessiiviGérondifB1
- istuessa
2. infinitiivin instruktiiviGérondif de manièreB1
- istuen
3. infinitiivin illatiiviInfinitif de butA2
- istumaan
3. infinitiivin inessiiviInfinitif progressifA2
- istumassa
3. infinitiivin elatiiviInfinitif de provenanceA2
- istumasta
3. infinitiivin adessiiviInfinitif de moyenA2
- istumalla
3. infinitiivin abessiiviInfinitif privatifA2
- istumatta
TeonnimiNom verbalA2
- istuminen
Aktiivin 1. partisiippiParticipe présentB1
- istuva
Aktiivin 2. partisiippiParticipe passéA2
- istunut
Passiivin 1. partisiippiParticipe passif présentB1
- istuttava
Passiivin 2. partisiippiParticipe passifB1
- istuttu
AgenttipartisiippiParticipe d’agentB1
- istuma
Kielioppioppaassa: 1. infinitiivi