maksaa
A1 Taivuta toista verbiä →taipuu kuten ajaa
Indikatiivi Indicatif
PreesensPrésentA1
- minä maksan
- sinä maksat
- hän maksaa
- me maksamme
- te maksatte
- he maksavat
Preesens, kielteinenPrésent · Forme négativeA1
- minä en maksa
- sinä et maksa
- hän ei maksa
- me emme maksa
- te ette maksa
- he eivät maksa
ImperfektiPrétéritA1
- minä maksoin
- sinä maksoit
- hän maksoi
- me maksoimme
- te maksoitte
- he maksoivat
Imperfekti, kielteinenPrétérit · Forme négativeA1
- minä en maksanut
- sinä et maksanut
- hän ei maksanut
- me emme maksaneet
- te ette maksaneet
- he eivät maksaneet
PerfektiPassé composéA2
- minä olen maksanut
- sinä olet maksanut
- hän on maksanut
- me olemme maksaneet
- te olette maksaneet
- he ovat maksaneet
Perfekti, kielteinenPassé composé · Forme négativeA2
- minä en ole maksanut
- sinä et ole maksanut
- hän ei ole maksanut
- me emme ole maksaneet
- te ette ole maksaneet
- he eivät ole maksaneet
PluskvamperfektiPlus-que-parfaitA2
- minä olin maksanut
- sinä olit maksanut
- hän oli maksanut
- me olimme maksaneet
- te olitte maksaneet
- he olivat maksaneet
Pluskvamperfekti, kielteinenPlus-que-parfait · Forme négativeA2
- minä en ollut maksanut
- sinä et ollut maksanut
- hän ei ollut maksanut
- me emme olleet maksaneet
- te ette olleet maksaneet
- he eivät olleet maksaneet
Kielioppioppaassa: Preesens · Preesens, kielteinen
Konditionaali Conditionnel
PreesensConditionnel présentA2
- minä maksaisin
- sinä maksaisit
- hän maksaisi
- me maksaisimme
- te maksaisitte
- he maksaisivat
Preesens, kielteinenConditionnel présent · Forme négativeA2
- minä en maksaisi
- sinä et maksaisi
- hän ei maksaisi
- me emme maksaisi
- te ette maksaisi
- he eivät maksaisi
PerfektiConditionnel passéA2
- minä olisin maksanut
- sinä olisit maksanut
- hän olisi maksanut
- me olisimme maksaneet
- te olisitte maksaneet
- he olisivat maksaneet
Perfekti, kielteinenConditionnel passé · Forme négativeA2
- minä en olisi maksanut
- sinä et olisi maksanut
- hän ei olisi maksanut
- me emme olisi maksaneet
- te ette olisi maksaneet
- he eivät olisi maksaneet
Imperatiivi Impératif
Imperatiivi, kielteinenImpératif négatifA1
- (sinä) älä maksa
- (te) älkää maksako
Kielioppioppaassa: Imperatiivi · Imperatiivi, kielteinen
Passiivi Passif
PreesensPrésentA2
- maksetaan
Preesens, kielteinenPrésent · Forme négativeA2
- ei makseta
ImperfektiPrétéritA2
- maksettiin
Imperfekti, kielteinenPrétérit · Forme négativeA2
- ei maksettu
PerfektiPassé composéB1
- on maksettu
Perfekti, kielteinenPassé composé · Forme négativeB1
- ei ole maksettu
PluskvamperfektiPlus-que-parfaitB1
- oli maksettu
Pluskvamperfekti, kielteinenPlus-que-parfait · Forme négativeB1
- ei ollut maksettu
KonditionaaliConditionnel présentA2
- maksettaisiin
Nominaalimuodot Formes impersonnelles
1. infinitiiviInfinitifA1
- maksaa
2. infinitiivin inessiiviGérondifB1
- maksaessa
2. infinitiivin instruktiiviGérondif de manièreB1
- maksaen
3. infinitiivin illatiiviInfinitif de butA2
- maksamaan
3. infinitiivin inessiiviInfinitif progressifA2
- maksamassa
3. infinitiivin elatiiviInfinitif de provenanceA2
- maksamasta
3. infinitiivin adessiiviInfinitif de moyenA2
- maksamalla
3. infinitiivin abessiiviInfinitif privatifA2
- maksamatta
TeonnimiNom verbalA2
- maksaminen
Aktiivin 1. partisiippiParticipe présentB1
- maksava
Aktiivin 2. partisiippiParticipe passéA2
- maksanut
Passiivin 1. partisiippiParticipe passif présentB1
- maksettava
Passiivin 2. partisiippiParticipe passifB1
- maksettu
AgenttipartisiippiParticipe d’agentB1
- maksama
Kielioppioppaassa: 1. infinitiivi