Kardamone
Professeurs S’inscrire

maksaa

A1 Taivuta toista verbiä →

taipuu kuten ajaa

Indikatiivi Indicatif

PreesensPrésentA1

  • minä maksan
  • sinä maksat
  • hän maksaa
  • me maksamme
  • te maksatte
  • he maksavat
Harjoittele tätä aikamuotoa

Preesens, kielteinenPrésent · Forme négativeA1

  • minä en maksa
  • sinä et maksa
  • hän ei maksa
  • me emme maksa
  • te ette maksa
  • he eivät maksa
Harjoittele tätä aikamuotoa

ImperfektiPrétéritA1

  • minä maksoin
  • sinä maksoit
  • hän maksoi
  • me maksoimme
  • te maksoitte
  • he maksoivat
Harjoittele tätä aikamuotoa

Imperfekti, kielteinenPrétérit · Forme négativeA1

  • minä en maksanut
  • sinä et maksanut
  • hän ei maksanut
  • me emme maksaneet
  • te ette maksaneet
  • he eivät maksaneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

PerfektiPassé composéA2

  • minä olen maksanut
  • sinä olet maksanut
  • hän on maksanut
  • me olemme maksaneet
  • te olette maksaneet
  • he ovat maksaneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Perfekti, kielteinenPassé composé · Forme négativeA2

  • minä en ole maksanut
  • sinä et ole maksanut
  • hän ei ole maksanut
  • me emme ole maksaneet
  • te ette ole maksaneet
  • he eivät ole maksaneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

PluskvamperfektiPlus-que-parfaitA2

  • minä olin maksanut
  • sinä olit maksanut
  • hän oli maksanut
  • me olimme maksaneet
  • te olitte maksaneet
  • he olivat maksaneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Pluskvamperfekti, kielteinenPlus-que-parfait · Forme négativeA2

  • minä en ollut maksanut
  • sinä et ollut maksanut
  • hän ei ollut maksanut
  • me emme olleet maksaneet
  • te ette olleet maksaneet
  • he eivät olleet maksaneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Kielioppioppaassa: Preesens · Preesens, kielteinen

Konditionaali Conditionnel

PreesensConditionnel présentA2

  • minä maksaisin
  • sinä maksaisit
  • hän maksaisi
  • me maksaisimme
  • te maksaisitte
  • he maksaisivat
Harjoittele tätä aikamuotoa

Preesens, kielteinenConditionnel présent · Forme négativeA2

  • minä en maksaisi
  • sinä et maksaisi
  • hän ei maksaisi
  • me emme maksaisi
  • te ette maksaisi
  • he eivät maksaisi
Harjoittele tätä aikamuotoa

PerfektiConditionnel passéA2

  • minä olisin maksanut
  • sinä olisit maksanut
  • hän olisi maksanut
  • me olisimme maksaneet
  • te olisitte maksaneet
  • he olisivat maksaneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Perfekti, kielteinenConditionnel passé · Forme négativeA2

  • minä en olisi maksanut
  • sinä et olisi maksanut
  • hän ei olisi maksanut
  • me emme olisi maksaneet
  • te ette olisi maksaneet
  • he eivät olisi maksaneet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Imperatiivi Impératif

ImperatiiviImpératifA1

  • (sinä) maksa
  • (te) maksakaa
Harjoittele tätä aikamuotoa

Imperatiivi, kielteinenImpératif négatifA1

  • (sinä) älä maksa
  • (te) älkää maksako
Harjoittele tätä aikamuotoa

Kielioppioppaassa: Imperatiivi · Imperatiivi, kielteinen

Passiivi Passif

PreesensPrésentA2

  • maksetaan

Preesens, kielteinenPrésent · Forme négativeA2

  • ei makseta

ImperfektiPrétéritA2

  • maksettiin

Imperfekti, kielteinenPrétérit · Forme négativeA2

  • ei maksettu

PerfektiPassé composéB1

  • on maksettu

Perfekti, kielteinenPassé composé · Forme négativeB1

  • ei ole maksettu

PluskvamperfektiPlus-que-parfaitB1

  • oli maksettu

Pluskvamperfekti, kielteinenPlus-que-parfait · Forme négativeB1

  • ei ollut maksettu

KonditionaaliConditionnel présentA2

  • maksettaisiin

Nominaalimuodot Formes impersonnelles

1. infinitiiviInfinitifA1

  • maksaa

2. infinitiivin inessiiviGérondifB1

  • maksaessa

2. infinitiivin instruktiiviGérondif de manièreB1

  • maksaen

3. infinitiivin illatiiviInfinitif de butA2

  • maksamaan

3. infinitiivin inessiiviInfinitif progressifA2

  • maksamassa

3. infinitiivin elatiiviInfinitif de provenanceA2

  • maksamasta

3. infinitiivin adessiiviInfinitif de moyenA2

  • maksamalla

3. infinitiivin abessiiviInfinitif privatifA2

  • maksamatta

TeonnimiNom verbalA2

  • maksaminen

Aktiivin 1. partisiippiParticipe présentB1

  • maksava

Aktiivin 2. partisiippiParticipe passéA2

  • maksanut

Passiivin 1. partisiippiParticipe passif présentB1

  • maksettava

Passiivin 2. partisiippiParticipe passifB1

  • maksettu

AgenttipartisiippiParticipe d’agentB1

  • maksama

Kielioppioppaassa: 1. infinitiivi