a da
A1 Conjugați alt verb →Verb neregulat
Indicativ Indicatif
Perfect compusPassé composéA1
- eu am dat
- tu ai dat
- el/ea a dat
- noi am dat
- voi ați dat
- ei/ele au dat
ViitorFutur simpleA1
- eu voi da
- tu vei da
- el/ea va da
- noi vom da
- voi veți da
- ei/ele vor da
Viitor popular (o să)Futur populaireA1
- eu o să dau
- tu o să dai
- el/ea o să dea
- noi o să dăm
- voi o să dați
- ei/ele o să dea
ImperfectImparfaitB1
- eu dădeam
- tu dădeai
- el/ea dădea
- noi dădeam
- voi dădeați
- ei/ele dădeau
Mai-mult-ca-perfectPlus-que-parfaitB2
- eu dădusem
- tu dăduseși
- el/ea dăduse
- noi dăduserăm
- voi dăduserăți
- ei/ele dăduseră
Perfect simpluPassé simpleB2
- eu dădui
- tu dăduși
- el/ea dădu
- noi dădurăm
- voi dădurăți
- ei/ele dădură
Viitor anteriorFutur antérieurB2
- eu voi fi dat
- tu vei fi dat
- el/ea va fi dat
- noi vom fi dat
- voi veți fi dat
- ei/ele vor fi dat
În ghidul de gramatică: Prezent · Perfect compus · Viitor · Viitor popular (o să)
Conjunctiv Subjonctif
PrezentSubjonctif présentA2
- eu să dau
- tu să dai
- el/ea să dea
- noi să dăm
- voi să dați
- ei/ele să dea
PerfectSubjonctif passéB2
- eu să fi dat
- tu să fi dat
- el/ea să fi dat
- noi să fi dat
- voi să fi dat
- ei/ele să fi dat
Condițional-optativ Conditionnel
PrezentConditionnel présentB1
- eu aș da
- tu ai da
- el/ea ar da
- noi am da
- voi ați da
- ei/ele ar da
PerfectConditionnel passéB2
- eu aș fi dat
- tu ai fi dat
- el/ea ar fi dat
- noi am fi dat
- voi ați fi dat
- ei/ele ar fi dat
Imperativ Impératif
Moduri nepersonale Formes impersonnelles
InfinitivInfinitifA1
- a da
ParticipiuParticipe passéA1
- dat
GerunziuGérondifB1
- dând
În ghidul de gramatică: Infinitiv · Participiu
formă neregulată