Kardamone
Professeurs S’inscrire

a lua

A1 Conjugați alt verb →

Verb neregulat

Indicativ Indicatif

PrezentPrésentA1

  • eu iau
  • tu iei
  • el/ea ia
  • noi luăm
  • voi luați
  • ei/ele iau
Exersați acest timp

Perfect compusPassé composéA1

  • eu am luat
  • tu ai luat
  • el/ea a luat
  • noi am luat
  • voi ați luat
  • ei/ele au luat
Exersați acest timp

ViitorFutur simpleA1

  • eu voi lua
  • tu vei lua
  • el/ea va lua
  • noi vom lua
  • voi veți lua
  • ei/ele vor lua
Exersați acest timp

Viitor popular (o să)Futur populaireA1

  • eu o să iau
  • tu o să iei
  • el/ea o să ia
  • noi o să luăm
  • voi o să luați
  • ei/ele o să ia
Exersați acest timp

ImperfectImparfaitB1

  • eu luam
  • tu luai
  • el/ea lua
  • noi luam
  • voi luați
  • ei/ele luau
Exersați acest timp

Mai-mult-ca-perfectPlus-que-parfaitB2

  • eu luasem
  • tu luaseși
  • el/ea luase
  • noi luaserăm
  • voi luaserăți
  • ei/ele luaseră
Exersați acest timp

Perfect simpluPassé simpleB2

  • eu luai
  • tu luași
  • el/ea luă
  • noi luarăm
  • voi luarăți
  • ei/ele luară
Exersați acest timp

Viitor anteriorFutur antérieurB2

  • eu voi fi luat
  • tu vei fi luat
  • el/ea va fi luat
  • noi vom fi luat
  • voi veți fi luat
  • ei/ele vor fi luat
Exersați acest timp

În ghidul de gramatică: Prezent · Perfect compus · Viitor · Viitor popular (o să)

Conjunctiv Subjonctif

PrezentSubjonctif présentA2

  • eu să iau
  • tu să iei
  • el/ea să ia
  • noi să luăm
  • voi să luați
  • ei/ele să ia
Exersați acest timp

PerfectSubjonctif passéB2

  • eu să fi luat
  • tu să fi luat
  • el/ea să fi luat
  • noi să fi luat
  • voi să fi luat
  • ei/ele să fi luat
Exersați acest timp

Condițional-optativ Conditionnel

PrezentConditionnel présentB1

  • eu aș lua
  • tu ai lua
  • el/ea ar lua
  • noi am lua
  • voi ați lua
  • ei/ele ar lua
Exersați acest timp

PerfectConditionnel passéB2

  • eu aș fi luat
  • tu ai fi luat
  • el/ea ar fi luat
  • noi am fi luat
  • voi ați fi luat
  • ei/ele ar fi luat
Exersați acest timp

Imperativ Impératif

AfirmativImpératifA2

  • (tu) ia
  • (voi) luați
Exersați acest timp

NegativImpératif négatifA2

  • (tu) nu lua
  • (voi) nu luați
Exersați acest timp

Moduri nepersonale Formes impersonnelles

InfinitivInfinitifA1

  • a lua

ParticipiuParticipe passéA1

  • luat

GerunziuGérondifB1

  • luând

În ghidul de gramatică: Infinitiv · Participiu

formă neregulată