a lua
A1 Conjugați alt verb →Verb neregulat
Indicativ Indicatif
Perfect compusPassé composéA1
- eu am luat
- tu ai luat
- el/ea a luat
- noi am luat
- voi ați luat
- ei/ele au luat
ViitorFutur simpleA1
- eu voi lua
- tu vei lua
- el/ea va lua
- noi vom lua
- voi veți lua
- ei/ele vor lua
Viitor popular (o să)Futur populaireA1
- eu o să iau
- tu o să iei
- el/ea o să ia
- noi o să luăm
- voi o să luați
- ei/ele o să ia
Mai-mult-ca-perfectPlus-que-parfaitB2
- eu luasem
- tu luaseși
- el/ea luase
- noi luaserăm
- voi luaserăți
- ei/ele luaseră
Perfect simpluPassé simpleB2
- eu luai
- tu luași
- el/ea luă
- noi luarăm
- voi luarăți
- ei/ele luară
Viitor anteriorFutur antérieurB2
- eu voi fi luat
- tu vei fi luat
- el/ea va fi luat
- noi vom fi luat
- voi veți fi luat
- ei/ele vor fi luat
În ghidul de gramatică: Prezent · Perfect compus · Viitor · Viitor popular (o să)
Conjunctiv Subjonctif
PrezentSubjonctif présentA2
- eu să iau
- tu să iei
- el/ea să ia
- noi să luăm
- voi să luați
- ei/ele să ia
PerfectSubjonctif passéB2
- eu să fi luat
- tu să fi luat
- el/ea să fi luat
- noi să fi luat
- voi să fi luat
- ei/ele să fi luat
Condițional-optativ Conditionnel
PrezentConditionnel présentB1
- eu aș lua
- tu ai lua
- el/ea ar lua
- noi am lua
- voi ați lua
- ei/ele ar lua
PerfectConditionnel passéB2
- eu aș fi luat
- tu ai fi luat
- el/ea ar fi luat
- noi am fi luat
- voi ați fi luat
- ei/ele ar fi luat
Imperativ Impératif
Moduri nepersonale Formes impersonnelles
InfinitivInfinitifA1
- a lua
ParticipiuParticipe passéA1
- luat
GerunziuGérondifB1
- luând
În ghidul de gramatică: Infinitiv · Participiu
formă neregulată