voida
A1 Taivuta toista verbiä →Indikatiivi Indicatif
PreesensPrésentA1
- minä voin
- sinä voit
- hän voi
- me voimme
- te voitte
- he voivat
Preesens, kielteinenPrésent · Forme négativeA1
- minä en voi
- sinä et voi
- hän ei voi
- me emme voi
- te ette voi
- he eivät voi
ImperfektiPrétéritA1
- minä voin
- sinä voit
- hän voi
- me voimme
- te voitte
- he voivat
Imperfekti, kielteinenPrétérit · Forme négativeA1
- minä en voinut
- sinä et voinut
- hän ei voinut
- me emme voineet
- te ette voineet
- he eivät voineet
PerfektiPassé composéA2
- minä olen voinut
- sinä olet voinut
- hän on voinut
- me olemme voineet
- te olette voineet
- he ovat voineet
Perfekti, kielteinenPassé composé · Forme négativeA2
- minä en ole voinut
- sinä et ole voinut
- hän ei ole voinut
- me emme ole voineet
- te ette ole voineet
- he eivät ole voineet
PluskvamperfektiPlus-que-parfaitA2
- minä olin voinut
- sinä olit voinut
- hän oli voinut
- me olimme voineet
- te olitte voineet
- he olivat voineet
Pluskvamperfekti, kielteinenPlus-que-parfait · Forme négativeA2
- minä en ollut voinut
- sinä et ollut voinut
- hän ei ollut voinut
- me emme olleet voineet
- te ette olleet voineet
- he eivät olleet voineet
Kielioppioppaassa: Preesens · Preesens, kielteinen
Konditionaali Conditionnel
PreesensConditionnel présentA2
- minä voisin
- sinä voisit
- hän voisi
- me voisimme
- te voisitte
- he voisivat
Preesens, kielteinenConditionnel présent · Forme négativeA2
- minä en voisi
- sinä et voisi
- hän ei voisi
- me emme voisi
- te ette voisi
- he eivät voisi
PerfektiConditionnel passéA2
- minä olisin voinut
- sinä olisit voinut
- hän olisi voinut
- me olisimme voineet
- te olisitte voineet
- he olisivat voineet
Perfekti, kielteinenConditionnel passé · Forme négativeA2
- minä en olisi voinut
- sinä et olisi voinut
- hän ei olisi voinut
- me emme olisi voineet
- te ette olisi voineet
- he eivät olisi voineet
Imperatiivi Impératif
Imperatiivi, kielteinenImpératif négatifA1
- (sinä) älä voi
- (te) älkää voiko
Kielioppioppaassa: Imperatiivi · Imperatiivi, kielteinen
Passiivi Passif
PreesensPrésentA2
- voidaan
Preesens, kielteinenPrésent · Forme négativeA2
- ei voida
ImperfektiPrétéritA2
- voitiin
Imperfekti, kielteinenPrétérit · Forme négativeA2
- ei voitu
PerfektiPassé composéB1
- on voitu
Perfekti, kielteinenPassé composé · Forme négativeB1
- ei ole voitu
PluskvamperfektiPlus-que-parfaitB1
- oli voitu
Pluskvamperfekti, kielteinenPlus-que-parfait · Forme négativeB1
- ei ollut voitu
KonditionaaliConditionnel présentA2
- voitaisiin
Nominaalimuodot Formes impersonnelles
1. infinitiiviInfinitifA1
- voida
2. infinitiivin inessiiviGérondifB1
- voidessa
2. infinitiivin instruktiiviGérondif de manièreB1
- voiden
3. infinitiivin illatiiviInfinitif de butA2
- voimaan
3. infinitiivin inessiiviInfinitif progressifA2
- voimassa
3. infinitiivin elatiiviInfinitif de provenanceA2
- voimasta
3. infinitiivin adessiiviInfinitif de moyenA2
- voimalla
3. infinitiivin abessiiviInfinitif privatifA2
- voimatta
TeonnimiNom verbalA2
- voiminen
Aktiivin 1. partisiippiParticipe présentB1
- voiva
Aktiivin 2. partisiippiParticipe passéA2
- voinut
Passiivin 1. partisiippiParticipe passif présentB1
- voitava
Passiivin 2. partisiippiParticipe passifB1
- voitu
AgenttipartisiippiParticipe d’agentB1
- voima
Kielioppioppaassa: 1. infinitiivi