Kardamone
Professeurs S’inscrire

voida

A1 Taivuta toista verbiä →

Indikatiivi Indicatif

PreesensPrésentA1

  • minä voin
  • sinä voit
  • hän voi
  • me voimme
  • te voitte
  • he voivat
Harjoittele tätä aikamuotoa

Preesens, kielteinenPrésent · Forme négativeA1

  • minä en voi
  • sinä et voi
  • hän ei voi
  • me emme voi
  • te ette voi
  • he eivät voi
Harjoittele tätä aikamuotoa

ImperfektiPrétéritA1

  • minä voin
  • sinä voit
  • hän voi
  • me voimme
  • te voitte
  • he voivat
Harjoittele tätä aikamuotoa

Imperfekti, kielteinenPrétérit · Forme négativeA1

  • minä en voinut
  • sinä et voinut
  • hän ei voinut
  • me emme voineet
  • te ette voineet
  • he eivät voineet
Harjoittele tätä aikamuotoa

PerfektiPassé composéA2

  • minä olen voinut
  • sinä olet voinut
  • hän on voinut
  • me olemme voineet
  • te olette voineet
  • he ovat voineet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Perfekti, kielteinenPassé composé · Forme négativeA2

  • minä en ole voinut
  • sinä et ole voinut
  • hän ei ole voinut
  • me emme ole voineet
  • te ette ole voineet
  • he eivät ole voineet
Harjoittele tätä aikamuotoa

PluskvamperfektiPlus-que-parfaitA2

  • minä olin voinut
  • sinä olit voinut
  • hän oli voinut
  • me olimme voineet
  • te olitte voineet
  • he olivat voineet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Pluskvamperfekti, kielteinenPlus-que-parfait · Forme négativeA2

  • minä en ollut voinut
  • sinä et ollut voinut
  • hän ei ollut voinut
  • me emme olleet voineet
  • te ette olleet voineet
  • he eivät olleet voineet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Kielioppioppaassa: Preesens · Preesens, kielteinen

Konditionaali Conditionnel

PreesensConditionnel présentA2

  • minä voisin
  • sinä voisit
  • hän voisi
  • me voisimme
  • te voisitte
  • he voisivat
Harjoittele tätä aikamuotoa

Preesens, kielteinenConditionnel présent · Forme négativeA2

  • minä en voisi
  • sinä et voisi
  • hän ei voisi
  • me emme voisi
  • te ette voisi
  • he eivät voisi
Harjoittele tätä aikamuotoa

PerfektiConditionnel passéA2

  • minä olisin voinut
  • sinä olisit voinut
  • hän olisi voinut
  • me olisimme voineet
  • te olisitte voineet
  • he olisivat voineet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Perfekti, kielteinenConditionnel passé · Forme négativeA2

  • minä en olisi voinut
  • sinä et olisi voinut
  • hän ei olisi voinut
  • me emme olisi voineet
  • te ette olisi voineet
  • he eivät olisi voineet
Harjoittele tätä aikamuotoa

Imperatiivi Impératif

ImperatiiviImpératifA1

  • (sinä) voi
  • (te) voikaa
Harjoittele tätä aikamuotoa

Imperatiivi, kielteinenImpératif négatifA1

  • (sinä) älä voi
  • (te) älkää voiko
Harjoittele tätä aikamuotoa

Kielioppioppaassa: Imperatiivi · Imperatiivi, kielteinen

Passiivi Passif

PreesensPrésentA2

  • voidaan

Preesens, kielteinenPrésent · Forme négativeA2

  • ei voida

ImperfektiPrétéritA2

  • voitiin

Imperfekti, kielteinenPrétérit · Forme négativeA2

  • ei voitu

PerfektiPassé composéB1

  • on voitu

Perfekti, kielteinenPassé composé · Forme négativeB1

  • ei ole voitu

PluskvamperfektiPlus-que-parfaitB1

  • oli voitu

Pluskvamperfekti, kielteinenPlus-que-parfait · Forme négativeB1

  • ei ollut voitu

KonditionaaliConditionnel présentA2

  • voitaisiin

Nominaalimuodot Formes impersonnelles

1. infinitiiviInfinitifA1

  • voida

2. infinitiivin inessiiviGérondifB1

  • voidessa

2. infinitiivin instruktiiviGérondif de manièreB1

  • voiden

3. infinitiivin illatiiviInfinitif de butA2

  • voimaan

3. infinitiivin inessiiviInfinitif progressifA2

  • voimassa

3. infinitiivin elatiiviInfinitif de provenanceA2

  • voimasta

3. infinitiivin adessiiviInfinitif de moyenA2

  • voimalla

3. infinitiivin abessiiviInfinitif privatifA2

  • voimatta

TeonnimiNom verbalA2

  • voiminen

Aktiivin 1. partisiippiParticipe présentB1

  • voiva

Aktiivin 2. partisiippiParticipe passéA2

  • voinut

Passiivin 1. partisiippiParticipe passif présentB1

  • voitava

Passiivin 2. partisiippiParticipe passifB1

  • voitu

AgenttipartisiippiParticipe d’agentB1

  • voima

Kielioppioppaassa: 1. infinitiivi