a putea
A1 Conjugați alt verb →Verb neregulat
Indicativ Indicatif
Perfect compusPassé composéA1
- eu am putut
- tu ai putut
- el/ea a putut
- noi am putut
- voi ați putut
- ei/ele au putut
ViitorFutur simpleA1
- eu voi putea
- tu vei putea
- el/ea va putea
- noi vom putea
- voi veți putea
- ei/ele vor putea
Viitor popular (o să)Futur populaireA1
- eu o să pot
- tu o să poți
- el/ea o să poată
- noi o să putem
- voi o să puteți
- ei/ele o să poată
ImperfectImparfaitB1
- eu puteam
- tu puteai
- el/ea putea
- noi puteam
- voi puteați
- ei/ele puteau
Mai-mult-ca-perfectPlus-que-parfaitB2
- eu putusem
- tu putuseși
- el/ea putuse
- noi putuserăm
- voi putuserăți
- ei/ele putuseră
Perfect simpluPassé simpleB2
- eu putui
- tu putuși
- el/ea putu
- noi puturăm
- voi puturăți
- ei/ele putură
Viitor anteriorFutur antérieurB2
- eu voi fi putut
- tu vei fi putut
- el/ea va fi putut
- noi vom fi putut
- voi veți fi putut
- ei/ele vor fi putut
În ghidul de gramatică: Prezent · Perfect compus · Viitor · Viitor popular (o să)
Conjunctiv Subjonctif
PrezentSubjonctif présentA2
- eu să pot
- tu să poți
- el/ea să poată
- noi să putem
- voi să puteți
- ei/ele să poată
PerfectSubjonctif passéB2
- eu să fi putut
- tu să fi putut
- el/ea să fi putut
- noi să fi putut
- voi să fi putut
- ei/ele să fi putut
Condițional-optativ Conditionnel
PrezentConditionnel présentB1
- eu aș putea
- tu ai putea
- el/ea ar putea
- noi am putea
- voi ați putea
- ei/ele ar putea
PerfectConditionnel passéB2
- eu aș fi putut
- tu ai fi putut
- el/ea ar fi putut
- noi am fi putut
- voi ați fi putut
- ei/ele ar fi putut
Moduri nepersonale Formes impersonnelles
InfinitivInfinitifA1
- a putea
ParticipiuParticipe passéA1
- putut
GerunziuGérondifB1
- putând
În ghidul de gramatică: Infinitiv · Participiu
formă neregulată